Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Obrie PAVÚKY strašia SLOVÁKOV! Útočia skokom a BOLESTIVO hryzú! TU chodia do DOMOV a záhrad najčastejšie

Zdroj: YouTube/Lukáš Pich, Zregiónu.sk

BRATISLAVA – Beštia, ktorá útočí skokom. Obrovský chlpatý pavúk, ktorého uhryznutie poriadne bolí, prekvapil, ba i vydesil v posledných týždňoch mnoho ľudí, doma aj na záhrade. Reč je o najväčšom pavúkovi na Slovensku, ktorý sa u nás rozmohol najmä v posledných rokoch. V ktorých okresoch sa najčastejšie vyskytuje a aké zdravotné ťažkosti spôsobuje jeho uhryznutie? 

Strehúň škvrnitý je nielen najväčší, ale na pohľad zrejme aj najdesivejší pavúk, aký sa vyskytuje na Slovensku. Ba čo viac, väčšieho nenájdete v celej strednej Európe. Rozpätie nôh u samíc môže byť 7 až 10 centimetrov. “Sú tmavohnedé, brucho je čierne, končatiny sú svetlé, najmä ich spodná časť. Sú husto ochlpené, chĺpky sú svetlé, sivej farby. Tento tzv. aj stepný pavúk žije pod zemou, väčšinou na piesočnatých pobrežiach riek,” opisuje strehúňa škvrnitého Národné toxikologické informačné centrum (NTIC).

Cez deň sa ukrýva pod zemou v chodbičkách vystlaných pavučinou. Na lov sa z diery vydáva večer. Oproti väčšine pavúkov však volí úplne inú taktiku. Netká si pavučinu na lapanie koristi, ale loví skokom dlhým aj 3 centimetre. Pochutí si na hmyze, larvách, ale aj iných pavúkoch.

Strehúň škvrnitý (lat. Lycosa singoriensis). Zdroj: Wikipedia

Na Slovensku sa vyskytuje v menšej populácii, práve teraz je však viac na očiach. „V jesenných mesiacoch migruje, a tým ho môžete často spozorovať, pretože sa snaží nájsť si teplejšie miesta pred nastupujúcim chladom,“ vysvetľuje pre MY Levice chovateľ pavúkov Michala Šebeňa. Dodáva, že u nás sa začal rozširovať najmä od roku 2013, dovtedy bol raritou. Ako spresňuje regionálny portál, ľudia Strehúňa škvrnitého nachádzajú v dedinách aj mestách, v záhradách, ale tiež v rodinných domoch či garážach.

V prípade ohrozenia útočí aj na človeka, bolestivo hryzie

Hoci vzhľadom vie aj vyvolať strach, netreba si však predstavovať “jedovatého zabijaka,” ktorý číha na človeka. Pavúk sa podľa chovateľa iba bráni. Vtedy môže bolestivo pohrýzť aj človeka, smrteľne jedovatý ale nie je.

Ako uvádza aj NTIC, podľa odborníkov tento druh pavúkov nie je pre ľudí obzvlášť nebezpečný, ale môže zaútočiť a pohrýzť v prípade ohrozenia. Útočí skokom. Spôsobiť môže tieto zdravotné ťažkosti:

  • žihľavku vyvolanú chlpmi pavúka,
  • sekundárnu infekciu v mieste uhryznutia,
  • rôzny stupeň alergickej reakcie,
  • neuromuskulárne účinky.

V ktorých lokalitách sa vyskytuje najčastejšie a čo robiť, ak ho nájdete doma? Čítajte na druhej strane.