Regióny Bratislava Top

AKTUÁLNE Ikonický podnik KONČÍ po 46 rokoch! Majiteľka otvorene: TOTO nás položilo na kolená

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com, freepik.com

BRATISLAVA – Obľúbená bratislavská piváreň po desaťročiach zatvára svoje brány. Retro atmosféru v petržalskom Meteore si hostia vychutnajú už iba do konca marca.

Otvorili ju ešte predtým, ako boli postavené prvé okolité domy. Obľúbená „štvorka“, a zároveň prvá sídlisková krčma v Petržalke menom Meteor po 46 rokoch píše svoju poslednú kapitolu. Na sociálnej sieti o tom informoval Konduktor Petržalka, sprievodca najväčším slovenským sídliskom.

Kultový podnik slúžil na počiatku svojej existencie hlavne stavbárom aj ako jedáleň, následne dokázal dlhé roky úspešne konkurovať oveľa modernejším barom a pubom v okolí. Prežil aj svojich súputníkov z legendárnej “petržalskej mliečnej dráhy” – Jupiter, Urán a Kométu. Meteor na kolená nepoložila ani pandémia, no napokon mu klinec do rakvy dal vysoký nájom.

Mestská časť Petržalka ho totiž dvihla, podla slov majiteľky, o tisíc eur. „Zmluvu som mala vždy na tri roky, no teraz ma upozornili na nové pravidlá, teda 10 eur za štvorcový meter ročne, a keďže je to 256 štvorcových metrov, tá cena bola extrémna,“ uviedla pre Nový Čas majiteľka Renáta Vaníková s tým, že ak by chcela udržať prijateľné ceny, tak to neutiahne.

Mestská časť vysvetľuje, čo sa stalo

Sociálnu sieť zaplavili reakcie desiatok ľudí, ktorí spomínajú, ako do krčmy chodievali na orosené pivko. Medzi komentármi pribudlo aj stanovisko mestskej časti Petržalka. “Novela zákona určuje obciam prenajímať majetok za komerčné ceny na základe prieskumu trhu. V prípade spoločnosti REVA SLOVAKIA s.r.o., ktorá prevádzkuje predmetné pohostinstvo, bola stanovená vo výške 111 eur/m2/rok,” píše samospráva. Podotýka, že stanovenú cenu schválilo miestne zastupiteľstvo. “Keďže ceny sú ukotvené v novej novele zákona, rovnaký postup sa dotkol všetkých nájmov v nebytových priestoroch poskytujúcich gastroslužby,” pokračuje.

Mestská časť zároveň uvádza, že konateľka spoločnosti podpisom zmluvy súhlasila s novými podmienkami nájmu na ďalšie obdobie. Problémom však malo byť to, že podmienkou bola aj notárska zápisnica, ktorá mala byť dodaná do 10 dní od účinnosti zmluvy. “Z dôvodu, že ju aj napriek niekoľkým výzvam nedodala, zmluva stratila účinnosť, čo znamená, že aktuálne užíva nebytové priestory bez právneho dôvodu. Okrem toho konateľka nezložila zábezpeku, čo je ďalšou podmienkou zmluvy,” uvádza miestny úrad. Ako dodáva, z rozhodnutia starostu bol voči nej urobený ústretový krok – umožnil jej využívať priestory do doby, kým si nenájde nové, najneskôr však do konca marca 2024.

Ako prezradila majiteľka, už si našla nové priestory na neďalekej Romanovej ulici. „Ešte nemám meno, ale so zákazníkmi vymýšľame nové,“ dodala.