AKTUÁLNE POČASIE už robí PROBLÉMY: Ale PRAVÁ ZIMA ešte len príde! V tento DEŇ opäť udrú MRAZY a SNEŽENIE

SLOVENSKO – Predošlé dni sa niesli v znamení teplého počasia. Nový rok však začal nižšími teplotami a miestami aj hustejším snežením, ktoré na cestách robí problémy. Pravé zimné počasie by sa malo vrátiť až o niekoľko dní.

Od západu dnes postupuje cez naše územie studený front. Na Slovensku sa preto ochladilo a zrážky padajú vo forme snehu. A to najmä na severe, severozápade stredného Slovenska. Vodiči preto hlásia problémy na cestách. Pozor si vodiči musia dávať najmä na Orave. „Výraznejšiu snehovú nádielku zatiaľ očakávať nemožno. Do utorkového poludnia by na severe mohlo napadnúť od pár centimetrov do 15 cm čerstvého snehu,“ predpovedá portál iMeteo s tým, že pravé januárové počasie, teda so snežením o ochladením, sa o slovo prihlási už o pár dní.

Nehoda v Rabči na hlavný ťah smerom do Poľska. Zdroj: FB/Dopravná servis

Zvrat spôsobí polárny vír

Zmenu charakteru počasia má zapríčiniť nestabilný polárny vír, ktorým označujeme rozsiahlu oblasť studeného vzduchu nad severným pólom. „Numerické modely už dlhšie naznačujú, že v prvé januárové dni sa rozpadne polárny vír, čo by malo viesť k tomu, že sa do Európy od severu prepadne chladnejší vzduch,“ približuje portál.

Zlomovým dňom by mal byť sviatok Troch kráľov. Cez naše územie by mal postupovať studený front spolu s tlakovou nížou a za ňou by mal začať do našej oblasti od severu zatekať chladný vzduch, ktorý postupne prinesie návrat zimy. „Od 7.1. teda od nasledujúcej nedele to vyzerá tak, že počasie by sa na našom území malo opäť dostať do zimného módu. Aj počas dňa sa očakáva výskyt mrazu a očakáva sa návrat snehových vločiek aj do tých najnižších polôh,“ dodáva portál.

Viac o téme: ochladenie, počasie, polárny vír, predpoveď počasia, sneženie, zimné počasie

Súvisiace články