Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Potvrdené! Polárny vír kolabuje, dočkáme sa opäť ZIMY? POZOR, toto môže spôsobiť ŠKODY

Ilustračné foto. Zdroj: Regióny.sk

SLOVENSKO – Počasie bolo počas uplynulých týždňov ako na hojdačke. Máme za sebou niekoľko poriadne mrazivých dní, kedy teplota klesala hlboko pod nulu. Následne sme si mohli užiť aj teplejšie dni, avšak mnohé oblasti Slovenska potrápil silný vietor. Čo nás čaká najbližšie? Zisťovali sme, aké sú prognózy na najbližšie týždne. 

Meteorológ a klimatológ Pavel Matejovič zhodnotil, že prvá polovica zimy skončila ako teplotne nadnormálna, pričom odchýlka od dlhodobého priemeru dosiahla asi +2 °C. Zároveň sa naplnili aj jeho predpovede, podľa ktorých mala byť teplotne nadnormálna aj druhá polovica januára. Varoval aj pred veternými dňami, ktoré v poslednom období potrápili viaceré územia na Slovensku.

“Dlhodobé prognostické modely vlani v novembri prognózovali, že tohtoročná zima (december – február) skončí u nás ako teplotne nadnormálna. Táto prognóza sa s najväčšou pravdepodobnosťou splní. Ako teplotne nadnormálne sa očakáva aj obdobie február – apríl,” priblížil pre Regióny.sk.

Kolaps polárneho víru môže priniesť zimu

Podľa jeho slov sa vo februári pravdepodobne vyskytne ešte nejaký vpád studeného vzduchu, čo potvrdzujú aj odborníci z iMeteo.sk. Dôvodom je to, že polárny vír kolabuje, čo bude mať výrazný vplyv na počasie v najbližšom období. Kolaps polárneho víru (Polar Vortex) spôsobí, že z oblasti severného pólu bude zatekať arktický vzduch a naopak, niekde sa oteplí. Európu a Slovensko by malo postihnúť práve ochladenie.

Návrat k zime očakávame okolo 20. februára, takže teploty by sa mali vrátiť k normálnym hodnotám, prípadne by mali byť mierne pod normálom. Chladné počasie by tak malo vystriedať neprirodzene vysoké teploty, ktoré sme zažívali v posledných dňoch.

teploty
Predpokladané teplotné odchýlky od dlhodobého priemeru v Európe za obdobie február – apríl. Zdroj: ECMWF

Mierna zima môže spôsobiť škody

“Treba poznamenať, že po miernej zime prichádza v marci a apríli k častejším vpádom studeného vzduchu z vysokých zemepisných šírok a následným mrazom, čo potom spôsobuje škody na vegetácii. Vyššie teploty v zime totiž urýchľujú nástup vegetácie a ovocné stromy zvyknú rozkvitnúť aj o tri týždne skôr, ako zvyčajne,” upozorňuje klimatológ.

V niektorých lokalitách na Slovensku už dokonca rastliny aj začínajú kvitnúť a prichádzajúce mrazy ich môžu poškodiť. Táto správa preto určite nepoteší pestovateľov a ovocinárov, ktorí sú závislí od svojej úrody a od toho, čo vypestujú. Aj v roku 2023 museli mnohí bojovať s mrazmi, aj napriek tomu, že stromy už začali rozkvitať. Vyzerá to tak, že teraz sa môže situácia zopakovať.

Čo sa týka leta, tam ešte nedokážeme presne určiť, čo nás čaká. “Aké bude leto, sa v tejto chvíli nedá predpovedať. No na základe štatistiky sa u nás za ostatných 30 rokov vyskytujú prevažne teplotne nadnormálne letá s dlhotrvajúcimi vlnami horúčav. Posledné studené leto sa u nás vyskytlo v roku 1985,” dodal na záver Pavel Matejovič.