Domáce Politika Koronavírus Top

Premiér Matovič má koronavírus. Ministri aj predseda parlamentu idú do karantény

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – (TASR / Redakcia) Premiér Igor Matovič (OĽANO) bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19.  Ako prvý na to upozornil portál Aktuality.sk. Oficiálne informáciu už potvrdil aj Úrad vlády.

 

“Predseda vlády SR Igor Matovič bol včera, vo štvrtok 17. decembra 2020 pozitívne testovaný na koronavírus. Z tohto dôvodu ruší všetok svoj pracovný program,” uviedol tlačový odbor Úradu vlády.

Predseda vlády sa k svojmu ochoreniu vyjadril na sociálnej sieti. “Oddnes som jedným z Vás. Z Vás, o ktorých som každé ráno s napätím a strachom čakal správu v mojom mobile ešte predtým, ako to boli oficiálne výsledky,” napísal. Ľudí vyzval k mimoriadne opatrnosti. “Vianočné sviatky som mal stráviť ako pomocná sila v nemocnici. S cieľom poukázať na obete nášho sebectva – na chorých, mŕtvych a do úmoru unavených zdravotníkov. Teraz budú zrejme plány trochu iné. Áno, štatisticky by som to mal prežiť bez ujmy, ale ak by som mal možnosť obetovať môj život za život tisícov nevinných obetí, urobím to,” uviedol Matovič.

 

 

Ministri idú do karantény

Lídri koaličných strán a členovia vlády, ktorí boli v kontakte s predsedom vlády SR Igorom Matovičom (OĽANO), nastupujú do domácej karantény, prípadne podstupujú testy.

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár a líder Sme rodina absolvuje päťdňovú karanténu, po ktorej sa pôjde dať otestovať na ochorenie COVID-19. Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová to uviedla v súvislosti s tým, že sa Kollár stretol vo štvrtok (17. 12.) s Matovičom.

Na testy s celou svojou rodinou a do domácej izolácie sa chystá aj podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). “Plánovala som na Vianoce byť aj so svojou 80-ročnou mamou, teraz to nebude možné, budem spolu aspoň v srdci,” uviedla.

Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) sa s premiérom naposledy stretol na stredajšom rokovaní vlády, uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Matejková. Po rokovaní absolvoval PCR test s negatívnym výsledkom. “Po celý čas mal nasadené rúško a držal si od premiéra odstup. Na štvrtkovom stretnutí koaličných lídrov sa nezúčastnil a dnes opäť absolvuje PCR test,” poznamenala Matejková.

 

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Minister financií Eduard Heger (OĽANO) v piatok zrušil všetky svoje osobné pracovné stretnutia a odchádza do karantény, potvrdil tlačový odbor rezortu financií. Heger podstúpil vo štvrtok PCR test, ktorý bol negatívny. V piatok podstúpi ďalšie testovanie. “Rovní sme si nielen pred zákonom, ale aj pred ‘koronou’,” podotkol Heger.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) bol v piatok ráno o 6.00 h na antigénový test, ktorého výsledok bol negatívny, priblížila hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková. “V piatok ešte absolvuje PCR test, ktorého výsledok rozhodne o ďalšom postupe. Zatiaľ bude v domácej karanténe,” dodala

V karanténe je i minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO), ktorý sa z tohto dôvodu nezúčastnil osobne na tlačovej konferencii po zasadnutí pandemickej komisie.

V piatok popoludní sa testom podrobí aj ministerka kultúry (MK) SR Natália Milanová (OĽANO). “Rovnako budú testovaní najbližší spolupracovníci, s ktorými bola v kontakte,” potvrdila. Svojich kolegov napodobní aj šéf diplomacie, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS), potvrdil to hovorca rezortu Juraj Tomaga.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) je už od začiatku týždňa z rodinných dôvodov v dobrovoľnej karanténe. “Na tohtotýždňových rokovaniach vlády sa zúčastňoval on-line, na jeho situácii sa ani teraz teda nič nemení,” uviedla hovorkyňa rezortu Eva Rovenská.

Z členov kabinetu je z dôvodu kontaktu s pozitívnou osobou už od utorka (15. 12.) v karanténe minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO), šéf agrorezortu, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovsky (OĽANO) na začiatku týždňa potvrdil, že sa nakazil novým koronavírusom.

Ďalší pán na holenie

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) mal pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. Informoval o tom na sociálnej sieti. “Tak práve som sa dozvedel, že dnešný PCR test preukázal moju pozitivitu. Od rána som sa necítil dobre, teraz mám vysokú teplotu, bolesť hlavy a celého tela. Čuch aj chuť zatiaľ mám,” napísal Naď. Vyzval ľudí, aby dávali na seba pozor a ak môžu, ostali doma.