Domáce Šport Top

VIDEO Ramsay zostáva trénerom hokejovej reprezentácie, Šatan bude opäť generálnym manažérom

Prezident a generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan a tréner Craig Ramsay

BRATISLAVA – To, čo sa očakávalo a šepkalo v zákulisí, sa potvrdilo! Slovenská hokejová reprezentácia pokračuje v rovnakom zložení, ako skončila po majstrovstvách sveta v Bratislave. Trénerom zostal Craig Ramsay a generálnym manažérom Miroslav Šatan, pre ktorého to bude zaujímavá kombinácia. Šatan je totiž aj prezidentom hokejového zväzu.

Netradičné riešenie, ale nič prekvapujúce. Slovenský hokej nemá momentálne na post generálneho manažéra človeka, ktorý by mal rovnakú charizmu a schopnosti ako práve Šatan. Vo Výkonnom výbore SZĽH sú síce bývalí hráči z NHL, ako Žigmund Pálffy a Michal Handzuš, ale ani jeden z nich nemal funkcionárske ambície. Ale možno aj odvahu a chuť robiť administratívu, cestovať a riešiť nominačné záležitosti. “Dal som ponuku dvom ľuďom, ale ešte sme sa nedohodli. Je to však otvorené, počas sezóny môžeme celú vec vyriešiť, alebo aspoň nájsť asistenta, ktorý ma odľahčí,” vysvetlil Šatan.

Ramsay podpísal zmluvu na jednu sezónu. Za rovnakých podmienok, ako v uplynulých dvoch rokoch. Podľa našich informácií by mal kanadský tréner na Slovensku zarobiť približne 140-tisíc eur za sezónu. Na porovnanie – Vladimír Vůjtek s Glenom Hanlonom mali ako tréneri reprezentácie po 10-tisíc eur, Zdeno Cíger dostával plat vo výške 6-tisíc eur. Ešte lepšie bol na tom bývalý tréner futbalovej reprezentácie Ján Kozák, ktorý zarábal údajne 180-tisíc eur za sezónu. “Po MS som mal obavy, či sa dohodneme. Čakalo sa na to, ako dopadnú voľby. Ale keď sme sa po nich začali s Craigom rozprávať o ďalšej spolupráci, išlo to ľahko,” povedal Šatan na tlačovej konferencii.

Striedačka Slovenska, dole zľava Libor Hudáček, Tomáš Tatar, Michal Krištof, Róbert Lantoši a hore tréner Slovenska Craig Ramsay, asistent Andrej Podkonický počas zápasu A-skupiny Slovensko – Kanada na majstrovstvách sveta v Košiciach. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Prioritou pre Ramsayho budú majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku a olympijský kvalifikačný turnaj, ktorý bude v auguste 2020 na Slovensku. Otázka asistentov trénera Ramsayho je otvorená. V hre sú Michal Handzuš, Róbert Petrovický, Ján Lašák, Ľubomír Višňovský, Vladimír Országh. “Craig by mal prísť na Slovensko začiatkom októbra, komunikujeme spolu. Máme skupinu asistentov, ktorí sa pri ňom za dva roky vystriedali a máme záujem, aby pokračovali v načatej práci. Možno sa objavia jedno-dve nové mená, aby pri Craigovi získavali skúsenosti,” vysvetlil situáciu okolo asistentov Miroslav Šatan.

Ramsay prevzal slovenskú reprezentáciu v auguste 2017. Na MS v Dánsku 2018 obsadil 9. miesto, na olympiáde v Pjongčangu to bolo 11. miesto. Na domácom šampionáte v Košiciach a v Bratislave nepostúpilo Slovensko do štvrťfinále. Šesťdesiatosemročný Ramsay ako hráč odohral v zámorskej NHL v Buffale 1070 zápasov základnej časti, v play-off pridal 89 štartov. Ako tréner viedol v zámorí Buffalo Sabres, Philadelphiu Flyers aj Atlantu Thrashers. V sezóne 2003/2004 bol členom realizačného tímu Tampy Bay Lightning pri ceste za Stanleyho pohárom. Craig Ramsay je tretím trénerom slovenskej reprezentácie zo zahraničia. Pred ním to boli Kanaďan Glen Hanlon a Čech Vladimír Vůjtek.

AKTUALIZUJEME