Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNY ONLINE Slovensko už zasiahla POHROMA: Na týchto miestach radšej NEVYCHÁDZAJTE z domu! Silný vietor spôsobuje škody

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

SLOVENSKO – Pondelok so sebou prinesie nepredvídateľné počasie, ktoré môže byť nebezpečné a spôsobiť škody. Preto by ste si mali dávať pozor, kde sa budete zdržiavať. Ak je to možné, radšej ani nevychádzajte z domu, aby ste nič neriskovali. 

15:09 Dvaja slovenskí horolezci uviazli ešte v nedeľu v rakúskych Alpách. Od včera sa ich pre silný vietor nepodarilo zachrániť.  Dvojicu slovenských horolezcov, ktorí v nedeľu uviazli na vrchu Grossglockner v rakúskych Alpách, sa pre nepriaznivé počasie stále nepodarilo zachrániť, informuje TASR, ktorá správu prevzala z agentúry APA a webovej stránky stanice ORF.

Horolezci v nedeľu v núdzovom volaní uviedli, že pri páde skaly na severnej stene Grossglockneru utrpeli zranenia. Podarilo sa im, našťastie, uchýliť do bivaku v nadmorskej výške asi 3 200 metrov, kde čakajú na záchranu. Vedúci zásahu Nikolaus Brandstätter pre ORF uviedol, že záchranársky vrtuľník nemohol ani dnes vzlietnuť pre silný vietor, uvádza TASR.

14:30 Z dôvodu silného vetra dnes odstavili aj viaceré lanovky v Jasnej, keďže preprava lyžiarov by bola v silnom vetre veľmi nebezpečná.

13:00 Vodičom okrem zlého počasia komplujú dopravu aj nehody na cestách. “Z dôvodu vyťahovania nákladného motorového vozidla zn. Tatra bude od 12:45 hod. na 2 hodiny uzatvorená cesta l/9 medzi Hornými a Dolnými Vestenicami. Obchádzky daného úseku sú riadené hliadkami PZ,” uviedla polícia na sociálnej sieti.

12:21 Na popadané stromi upozorňujú Záhradnícke a rekreačné služby v Banskej Bystrica. “Môže dôjsť k zlomeniu a pádu častí stromov. Preto prosíme, zvýšte opatrnosť pri pohybe v blízkosti stromov. Prosíme o zváženie pohybu v mestských parkoch,” poznamenali na sociálnej sieti.

12:16 Podľa meteopočasie.sk sme aktuálne na vrchole nárazového vetra. “Nárazy vetra dosahujú v nížinách rýchlosti a 70 až 90 km/h, s najväčšími mohutnými nárazmi očakávanými v našich horách. Priemerná rýchlosť vetra na hrebeni môže dosiahnuť až 120 km/h, čo predstavuje silu orkánu. Maximálne nárazy vetra môžu dosiahnuť až 180 km/h!!! Vzhľadom na túto situáciu neodporúčame výlety do hôr, pokiaľ nie sú nevyhnutné. Odporúčame radšej zostať doma a zamerať sa na vnútorné aktivity. Očakáva sa, že vietor postupne oslabí v priebehu večera, ale vo vysokohorských oblastiach bude stále pôsobiť, hoci s menšou intenzitou v porovnaní s orkánom,” poznamenali na sociálnej sieti.

V pondelok 5. februára bude najväčším problémom na väčšine územia silný vietor. Teploty síce budú nadpriemerné na toto obdobie a budú presahovať hranicu +10° C, avšak pocitovo to môže byť oveľa menej. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal viaceré výstrahy.

Výstrahy aj 3. stupňa

Najhoršie na tom majú byť okresy Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad. V týchto lokalitách sú totiž počas celého dňa vydané výstrahy 3. stupňa pred nebezpečenstvom. “V okresoch sa očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 45 – 50 m/s (160 – 180 km/h) a/alebo priemernú rýchlosť 30 – 34 m/s (110 – 120 km/h), t.j. mohutná víchrica až orkán,” varujú meteorológovia.

“Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a pod.),” dodáva SHMÚ.

shmu
Aktuálne výstrahy pre Slovensko. Zdroj: SHMÚ

Ako na tom bude zvyšok Slovenska?

Výstraha 2. stupňa platí pre okres Tvrdošín, kde sa tiež očakáva mohutná víchrica. Pre takmer celé západné a časť stredného Slovenska sú vydané výstrahy prvého stupňa. “Miestami sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 12 m/s (45 km/h) alebo krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h). Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity a môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,” varujú odborníci.

Pozor si preto dávajte nielen doma, ale aj na cestách. Vietor môže lámať stromy, ktoré môžu spôsobiť rôzne komplikácie a dopravné obmedzenia.