Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Rúti sa na nás RAPÍDNA cyklogenéza: Na TAKÉTO počasie sa treba pripraviť! Vieme viac

cyklogeneza
Zdroj: Facebook/Miroslav Šinger

SLOVENSKO – O pár dní tu máme Vianoce a mnohých zaujímalo len to, či napadne sneh, aby sme si užili pekné biele sviatky. To ale nie je jediná vec, ktorej by sme sa mali obávať. Na naše územie sa valí rapídna cyklogenéza, ktorá môže výrazným spôsobom ovplyvniť počasie.

Meteorológ Miroslav Šinger na svojom Facebooku informuje o rapídnej cyklogenéze, na ktorú sa v najbližších dňoch treba pripraviť. “Cirkulácia v Európe a severnom Atlantiku bude mať o pár dní riadne grády. Polárny vortex sa natiahne až po našu oblasť a medzi ním a mohutnou výšou nad Atlantikom vznikne diaľnica nad výrazným teplotným gradientom, úplne ideálne na rapídnu cyklogenézu, čo sa aj udeje,” napísal vo svojom príspevku.

Čo to presne znamená?

Nad Atlantikom sa má vybudovať mohutná tlaková výš s veľmi vysokým tlakom, približne 1 050 hPa, čo je naozaj veľa. “Na jej periférii je tak výrazný zlom vo všetkých meteorologických prvkoch – teplota, vlhkosť, výška tropopauzy (aj niekoľko km na málo sto m!), samozrejme, najvýraznejšie tam, kde susedí s polárnym vortexom. Aj samotná hladina 500 hPa sa v oblasti skĺzne zo 6 na 5 km na niečo viac ako 1 000 km,” vysvetľuje ďalej Šinger.

Zdroj: archív zoznam.sk

Toto povedie k silnému vetru, ktoré bude najsilnejšiemu pod tropopauzou, kde je dýzové prúdenie. “Práve pod túto dýzu vbehne plytká tlaková níž, ktorá bude mať v oblasti ideálne podmienky na veľmi rýchle prehlbovanie s rapídnou cyklogenézou. Tlak v jej strede spadne možno aj takmer k 950 hPa. Najsilnejšie prúdenie v dýze bude v čase, keď sa níž začne budovať aj do výšky, najviac som tam našiel 109 m/s, teda 400 km/h,” varuje meteorológ. V niektorých oblastiach dokonca hrozí aj riziko orkánu.

Pripraviť sa teda musíme na silný vietor, ktorý by sa už v týchto dňoch mohol dostať aj na naše územie. Najhoršie by na tom malo byť Dánsko, Poľsko, Pobaltie a Škandinávia, ale nie je vylúčené, že rapídna cyklogenéza ovplyvní počasie aj na Slovensku.

Čo sa týka počasia na Vianoce, od stredy by malo začať pršať a počasie bude ako na hojdačke. Snehové prehánky by mali byť hlavne na horách a v severných oblastiach Slovenska. Sneh aj do nižších polôh by mal doraziť až na prvý a druhý sviatok vianočný.

NAJAKTUÁLNEJŠIA predpoveď na VIANOCE! Vieme, kde nasneží: Na TOTO sa pripravte