Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE ONLINE Intenzívne BÚRKY naberajú na sile! Obce a mestá sú POD VODOU: Pre TIETO okresy vydali výstrahu až druhého stupňa

Ilustračné foto: Zdroj: Pexels, úprava regiony.sk

SLOVENSKO –  Dnes nás opäť budú sužovať búrky. Meteorológovia už vydali výstrahy. Hrozia dokonca aj prívalové povodne.

  Aktuálne SHMÚ vyhlásil výstrahu 2. stupňa pre viaceré okresy Košického a Prešovského kraja.

 – Pod vodou sa dnes ocitlo viacero miest a obcí. Ešte v ranných hodinách prívalové zrážky narobili problémy z Podhájskej. Neskôr sa pod vodou ocitol aj Lučenec.

Popoludní sa búrkový systém so silným vetrom prehnal Košickým a Prešovským krajom. Nárazový vietor vyvrátil niekoľko stromov v oboch krajských mestách.

Aktualizácia 16:20 h – Piatkové búrky popoludní naplno udreli aj na metropolu východu – Košice. Krátko pred 16. hodinou tam a do jej okolia dorazil búrkový systém, pri ktorom vietor lámal stromy a vyskytujú sa tam aj intenzívne zrážky.

Zlomený strom na ceste medzi Bidovcami a Čakanovcami.

ZDROJ: FB/Dopravný servis

Ako píše imeteo.sk, najväčšie škody vietor napáchal pri križovatke smerom k obchodnému domu, ktorá je veľmi frekventovaná. Našťastie sa nikomu nič nestalo. Vodiči si však musia dať pozor.

Aktualizácia 16:00 h – Prešovom sa prehnal silný vietor s dažďom.

 

Aktualizácia 15:00 h – Aktuálne SHMÚ vyhlásilo výstrahu 2. stupňa pre viaceré okresy Košického a Prešovského kraja.

ZDROJ: SHMÚ

Aktualizácia 14:10 h – Podľa odbrníkov môžeme piatkové búrky zaradiť medzi tie silnejšie. Predpovedná služba Estofex predpokladá, že ďalšie búrky na Slovensku budú sprevádzané intenzívnymi zrážkami, veľkými krúpami a silnými nárazmi vetra. Pre východné Slovensko a časť západného Slovenska je v platnosti výstraha až 2. stupňa.

Aktualizácia 13:50 h –  Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v piatok popoludní hydrologické výstrahy I. stupňa pre viacero okresov Žilinského kraja. Dôvodom sú očakávané prívalové dažde.

Výstrahy prvého stupňa sú vydané pre okresy Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Čadca a Kysucké Nové Mesto a predbežne platia do 17.00 h.

Aktualizácia 12:00 h – Veľmi intenzívne búrky máme aktuálne na juhu stredného Slovenska, kde už prívalové zrážky začínajú vytápať niektoré mestské časti Lučenca. Rovnako alebo aj horšie môžu byť na tom aj iné lokality južného Slovenska.

Aktualizácia 9:30 h – Silné búrky vyčíňajú aj dnes. Ranná búrka, ktorá sa prehnala Podhájskou, priniesla toľko zrážok, že vytopilo niektoré ulice v tejto obci. Ako informuje imeteo.sk, autá mali problém týmito zatopenými ulicami ráno prechádzať.

Ďalšie silné silné a veľmi intenzívne ranné búrky úradujú blízko našich hraníc s Maďarskom a mieria na okresy Rimavská Sobota a Lučenec. Tieto búrky môžu opäť priniesť veľa vody, ale aj výraznejšiu bleskovú aktivitu.

Aktualizácia 24. mája 9:00 h –  Na celom Slovensku sa môžu aj  dnes vyskytnúť búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa. Informuje o tom na webe.

Výstraha pred búrkami platí pre Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky, Nitriansky a Trnavský kraj od rána do 21.00 h. Pre Košický, Prešovský a Žilinský kraj ju meteorológovia vydali od 10.00 do 21.00 h.

Meteorologické výstrahy pre búrkami. Zdroj: SHMÚ