Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Slovensko zaplavili falošné FAKTÚRY: Rozhodne ich NEPLAŤTE! Takto ich rozoznáte, inak prídete o peniaze

Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay

SLOVENSKO – Podvodníci na nás číhajú na každom rohu a neustále to skúšajú novými spôsobmi. Aby ste sa nestali ich ďalšou obeťou, mali by ste si dávať dobrý pozor na to, kam klikáte. Niekedy stačia detaily, vďaka ktorým dokážete rozlíšiť realitu od podvodu.

Mobilný operátor Orange upozorňuje na svojom webe pred falošnými faktúrami, ktoré zaplavili schránky Slovákov. „Upozorňujeme vás na nárast podvodných e-mailov, ktoré sú odosielané v mene našej spoločnosti. Podvodné maily obsahujú faktúru vystavenú na sumu 351,30 € za naše služby. Faktúra je priložená v prílohe mailu a jej otvorením si môžete infikovať svoj počítač, prípadne mobil, či iné zariadenie vírusom,“ varuje Orange.

Ak konáte v rýchlosti, môžete prehliadnuť, že ide o falošnú faktúru. V skutočnosti ale stačí zopár indícií na to, aby ste odhalili, že je to podvod. Operátor upozorňuje na tieto faktory:

na faktúre chýbajú vaše údaje (meno, názov firmy), namiesto toho je tam uvedené ****Orange****

na faktúre nie je uvedený správny variabilný symbol, ktorý si môžete porovnať s predchádzajúcou faktúrou

V prípade, že vám takýto e-mail príde, neotvárajte prílohu ani naň nereagujte. Svoju faktúru si môžete overiť a skontrolovať na webe operátora alebo v mobilnej aplikácii.

Došlo k úniku informácií?

Niektorí zákazníci Orange sa začali sťažovať na to, ako sa podvodníci dostali k ich osobným údajom, a teda prečo im poslali falošnú faktúru. Obávajú sa toho, že došlo k úniku informácií od operátora. Orange sa preto rozhodol reagovať.

„Radi by sme Vás ubezpečili, že k úniku osobných údajov našich zákazníkov nedošlo. Na fiktívnych faktúrach, ktoré sú súčasťou týchto podvodných e-mailov, sú uvedené nesprávne údaje, resp. chýbajú v nich korektné informácie našich zákazníkov. E-mailovú adresu odosielateľa sa nám už podarilo zablokovať. Žiaľ, v dnešnej dobe sa zdá, že je stále ťažšie vyhnúť sa podobným podvodným konaniam, nielen u nás, ale vo všeobecnosti. No sme odhodlaní prijať opatrenia a zlepšenia, ktoré nám pomôžu chrániť našich zákazníkov a zabrániť takýmto nežiadúcim udalostiam v budúcnosti,“ ozrejmil Orange.

Dávajte si teda pozor a neklikajte na žiadne podozrivé odkazy.