Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Slovensko ZASYPE nepríjemná vlna! Pripravte sa aj na výdatný lejak, hrozia POVODNE: Najhoršie sú na tom TIETO okresy

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

SLOVENSKO – Príjemné jarné teploty na pár dní vystrieda výdatný dážď, ktorý môže spôsobiť v mnohých okresoch až povodne. Okrem toho treba na našom území očakávať aj saharský prach, preto odporúčame odložiť umytie áut alebo okien na neskôr.

V najbližších dňoch sa musíme pripraviť na zhoršenie počasia. Teploty síce neklesnú veľmi nízko, avšak potrápi nás výdatný dážď. Ako informuje portál iMeteo.sk, prvá zrážková vlna na Slovensko dorazila už v nedeľu večer a ešte výraznejšia nás čaká v pondelok na poludnie. Pršať má na celom území Slovenska.

Na niektorých miestach môže počas utorka dážď trochu ustať, no nie nadlho. Počas týchto dní by malo spadnúť okolo 20 až 40 mm zrážok. Na západnom a strednom Slovensku to má byť ešte viac, od 30 do 50 mm. Posledná zrážková vlna k nám dorazí v stredu ráno. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal aj výstrahy 1. stupňa pred dažďom pre väčšinu územia.

výstrahy
Zdroj: SHMÚ

Ako uvádzajú odborníci, najviac zrážok by malo spadnúť v okresoch Banskobystrického kraja a na západnom Slovensku v oblasti Malých Karpát a Myjavy. Čo sa týka teploty, tá sa bude v pondelok pohybovať od +9 do +14 °C, na Dolnom Zemplíne až do +16 °C. Podobné teploty očakávame aj počas utorka a stredy. Najnižšia nočná teplota +9 až +4 °C, v stredu až do +2 °C.

Povodne aj saharský prach

SHMÚ vydal výstrahy aj pred povodňami, ktoré platia pre viaceré okresy stredného a západného Slovenska.

povodne
Zdroj: SHMÚ

S výdatným dažďom na naše územie opäť dorazí aj saharský prach. Podľa iMeteo.sk pokryje väčšinu Slovenska, pričom najvyššie koncentrácie očakávame na krajnom východe Slovenska. Zväčša bude jeho koncentrácia okolo 1 – 10 mikrogramov na meter kubický, no na spomínanom východe môže byť jeho koncentrácia až do 80 mikrogramov na meter kubický. To môže spôsobovať výrazné znečistenie vozidiel, okien a vonkajších predmetov.