Domáce Politika Parlamentné voľby Top

AKTUÁLNE Je to oficiálne! Smer-SD pôjde do volieb bez Fica na čele

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Jednotkou na kandidátke Smeru-SD má byť Peter Pellegrini. Sociálni demokrati dnes oficiálne potvrdili, že v blížiacich sa parlamentných voľbách najsilnejšiu politickú stranu povedie úradujúci premiér.

 

16:08 Aktualizované o stanovisko Petra Pellegriniho 

Strana vo svojom dnešnom stanovisku uviedla, že “je v plnej kompetencii predsedu strany SMER – SD R. Fica navrhovať zoznam kandidátov na funkciu poslanca NR SR. Túto svoju právomoc využije a navrhne, aby kandidátku strany SMER – SD do NR SR viedol Peter Pellegrini.”

Sociálni demokrati vo svojom stanovisku tento krok odôvodnili tým, že za posledných 20 rokov predstavujú najstabilnejší prvok slovenskej politickej scény. “Predseda strany SMER – SD Robert Fico s veľkým znepokojením sleduje antidemokratické tendencie v podobe popierania tajnej voľby, ako sa stalo včera pri voľbe sudcov Ústavného súdu SR, alebo v podobe vyhlásení predstaviteľov opozičných strán, ako je p. Truban, ktorý hovorí, že voliť by mali iba bohatí, alebo p. Kiska, podľa ktorého o moci musí rozhodovať ulica a nie parlamentné voľby,” uviedli. Tvrdia, že viac ako inokedy musia teraz zohrať stabilizujúcu úlohu a Robert Fico bude v tomto duchu prijímať “všetky potrebné rozhodnutia.” 

Pellegrini to berie

Úradujúci premiér Peter Pellegrini návrh na pozíciu volebného lídra podľa svojich slov príjma. “Som pripravený urobiť všetko pre to, aby som ľudí na Slovensku presvedčil konkrétnymi výsledkami a aby strana Smer – sociálna demokracia aj naďalej bola najstabilnejšou a najúspešnejšou stranou na Slovensku,” uviedol.  Zároveň zdôraznil, že až do konca funkčného obdobia si bude plniť všetky povinnosti, ktoré mu z jeho pozície vyplývajú.

Lídrom kandidátky Smeru bude Peter Pellegrini Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Spolu na Bôriku

Definitívne rozhodnutie o tom, že Smer-SD do volieb povedenie Peter Pellegrini, malo podľa informácií Glob.sk padnúť minulý týždeň počas spoločného rokovania oboch politikov vo vládnom hoteli Bôrik. Súčasný a bývalý predseda vlády si zároveň mali dohodnúť aj podmienky ďalšej spolupráce a zloženie kandidátky. Jej súčasťou majú byť na popredných miestach osoby blízke Petrovi Pellegrinimu, ako minister financií Ladislav Kamenický či Richard Raši. Naopak, chýbať má dlhoročný korunný princ strany Robert Kaliňák. V minulosti sa o ňom hovorilo ako o Ficovom nástupcovi.

Dohode predchádzalo dusno

Dnešné Ficove vyhlásenie dalo bodku za špekuláciami o tom, či Peter Pellegrini v Smere-SD zostane alebo nie. Dlhodobo sa totiž hovorilo o tom, že medzi ním a Robertom Ficom panuje napätie. Už v čase politickej krízy, po vražde Jána Kuciaka na jar 2018, mal Fico Pellegrinimu prenechať premiérske kreslo len s veľmi ťažkým srdcom. V rovnakom čase sa začali objavovať otázky ohľadom toho, či Peter Pellegrini bude ako predseda vlády autonómny, a do akej miery bude mať na jeho vládnutie vplyv stranícky šéf Robert Fico. Pellegrini však hneď na začiatku urobil zmeny v zbore poradcov premiéra a odstrihol od seba niektorých ľudí, ktorí boli dlhoročnými spolupracovníkmi Roberta Fica. Tiež odvolal z funkcie policajného prezidenta Tibora Gašpara, o ktorom sa hovorilo, že má blízko k Ficovi. V neskoršom období presadil, aby sa novým ministrom financií stal jemu blízky Ladislav Kamenický namiesto Františka Imreczeho, ktorého mal do funkcie tlačiť jeho stranícky šéf.

Aj v dôsledku spomínaných krokov ochladli vzťahy medzi Úradom vlády SR a centrálou strany, kde stále platilo to, čo povie Fico. V kuloároch sa hovorilo, že v úrade premiéra často strácali prehľad o tom, čo presne najsilnejšia koaličná strana zamýšľa. Napätie malo vládnuť vraj aj v osobnej rovine. Pellegrini, ktorý je od roku 2014 podpredseda Smeru-SD, sa dokonca otvorene dištancoval od niektorých krokov svojich spolustraníkov, ako bola napríklad neúspešná jarná voľba kandidátov na ústavných sudcov.

Robert Fico a Peter Pellegrini. Zdroj: TASR /– Františšek Iván

V hre bol aj Pellegriniho koniec

Keď časť členov Smeru-SD začiatkom leta adresovala otvorený list plný kritiky voči vedeniu strany a Robertovi Ficovi, začalo sa hovoriť o tom, či nenastal čas na zmenu predsedu. Záujem o Ficovu stoličku prejavil aj Pellegrini. Na druhej strane sa však v rovnakom čase začali čoraz hlasnejšie ozývať hlasy, podľa ktorých mal Pellegrini zvažovať svoj koniec v strane. S Ficom mal mať časté výmeny názorov. To, že jeho budúcnosť nie je istá, naznačoval aj sám premiér. Špekulovalo sa dokonca, že Smer-SD by mohol vymeniť za vznikajúcu stranu Tomáša Druckera – Dobrá voľba. Funkcionárom aj straníkom Smeru tak nepriamo dával najavo, že si majú vybrať – Smer s ním a podľa jeho predstáv alebo Smer bez neho. Nakoniec aj Robert Fico začal pripúšťať, že by stranu do najbližších volieb po prvýkrát v histórii nemusel viesť on.