Domáce Šport Top

AKTUÁLNE Šport na pokraji kolapsu. Definitívne zrušili majstrovstvá sveta v hokeji, pri ME vo futbale je to neodvrátiteľné

Šport je na pokraji kolapsu, rušia sa všetky významné medzinárodné podujatia aj domáce súťaže. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Ešte pár dní a po športových podujatiach nebude vo svete ani stopy. Rušia sa všetky významné súťaže, šampionáty, ligy, Svetové poháre. Domino efekt nezastaviteľne funguje a to sme iba na začiatku problémov.

Skončila NBA, NHL, tenisové turnaje mužov aj žien, formula 1, MS v rely, cyklistické marcové klasiky v Belgicku a Holandsku, do odvolania aj profesionálne turnaje golfistov, olympijské kvalifikácie. Najnovšie ide do karentény anglická Premier league, kde sú  pozitívne testovaní na koronavírus hráči Chelsea a Arsenalu Londýn. V Juventuse Turín je hotový lazaret, veď v domácej karanténe je 121 funkcionárov alebo iných pracovníkov futbalového klubu. To isté platí o talianskej Serie A, španielskej La Lige, nemeckej I. bundeslige a francúzskej Ligue 1. Podľa dostupných informácií môžeme zabudnúť aj na majstrovstvá sveta v hokeji vo Švajčiarsku, či u nás v Poprade v kategórii do 18 rokov. Olympiáda v Tokiu síce ešte žije,no nevedno dokedy. Proces konca športového roka je neodvrátiteľný, športová planéta ochorela.

Teraz je tu najočakávanejšia a najdôležitejšia informácia, ktorá ale nikoho nepoteší. Majstrovstvá sveta v hokeji vo Švajčiarsku, aj šampionát do 18 rokov na Slovensku sú definitívne zrušené. Rozhodnutie, ktoré ako jediné dávalo zmysel a nič iné ani nemohlo prísť. “Mrzí nás, že sa tento rok hokejový šampionát hráčov do 18 rokov na Slovensku neuskutoční. Vzhľadom na aktuálnu situáciu v Európe i vo svete je ale rozhodnutie Medzinárodnej hokejovej federácie pochopiteľné. Zdravie hráčov i divákov je prvoradé,” uviedol prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan pre oficiálnu stránku zväzu. Na Zimnom štadióne v Spišskej Novej Vsi sa mali  predstaviť výbery z Kazachstanu, Nórska, Dánska, Francúzska, Japonska a Slovenska. Diváci sa o svoje peniaze za zakúpené lístky báť nemusia. “V spolupráci s predajcom vstupeniek, spoločnosťou predpredaj.sk, budeme v krátkom čase držiteľov zakúpených vstupeniek informovať o spôsobe vrátenia peňazí,“ povedala riaditeľka organizačného výboru Aneta Büdi.

Slovenskí hokejisti do 20 rokov skončili na MS v Česku na 8.mieste. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Treba však povedať, že reakcie aj tých najväčších hviezd a predstaviteľov najväčších, najbohatších a najsledovanejších súťaží ako sú NHL či NBA sú jednoznačné – prvoradá je bezpečnosť. Rovnako sa k situácii postavili zástupcovia hráčskej asociácie NHL. “Rozhodnutie dočasne pozastaviť sezónu je v tomto okamihu vhodný krok. Hráčska asociácia NHLPA bude pozorne sledovať túto situáciu a denne diskutovať s vedením ligy, lekármi a hráčmi,” uvádza sa vo vyhlásení NHLPA. Za slovenských hokejistov v NHL to naplno povedal obranca Bostonu Bruins Zdeno Chára: Dnešné správy sa veľmi ťažko spracovávajú nášmu mužstvu, realizačnému tímu i fanúšikom na celom svete. Ako hráči milujeme, keď môžeme bojovať na ľade a napájať sa vášňou našich fanúšikov. Chápeme však, že táto výzva, ktorej v súčasnosti čelí celý svet, je väčšia ako šport. Plne rešpektujeme rozhodnutie NHL a želáme každému veľa zdravia. Verím, že sa čoskoro vrátime k hre, ktorú tak milujeme.” 

Slovenský obranca a kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára odohral v NHL zápas číslo 1500. Zdroj: TASR / AP

“Našim cieľom je bez akýchkoľvek diskusií bezpečnosť každého. Situácia sa rýchlo mení každým dňom. Sme súčasťou širšej spoločnosti a máme zodpovednosť starať sa jeden o druhého. Súťaž sa bude dohrávať, ak to bude bezpečné pre všetkých zúčastnených. Medzitým budeme naďalej spolupracovať s odborníkmi na verejné zdravie a predstaviteľmi vlády na určení bezpečnostného protokolu v prípade obnovenia súťaže,” povedal šéf NBA Adam Silver. “Neviem, k čomu mám prirovnať túto situáciu. Skrátka sa zašite, starajte sa o seba a o ľudí okolo seba. Basketbal sa v istom momente vráti, no práve teraz je dôležité iba to, aby ste sa chránili a zostali v bezpečí,” povedala hviezda NBA Stephen Curry.

O to viac stále šokuje nezmyselné a možno aj sebecké vyhlásenie slovenského hokejového reprezentanta a útočníka HC Košice Marcela Haščáka, ktorý na margo zrušenia hokejovej extraligy u nás povedal: “Som nahnevaný a nedokážem to pochopiť, ani prijať. Pre mňa je nepochopiteľné, že musíme ukončiť sezónu kvôli desiatim nakazeným ľuďom. Desať mesiacov tu chodíme na štadión, drieme a pripravujeme sa na to, aby sme niečo dokázali v play-off. Povedzme si pravdu, hokej zarába práve v play-off. A potom sa zíde pár hláv a povie – koniec! Naozaj to nedokážem prijať.”  Tu nie je čo dodať. Viac sa tejto téme venujeme v samostatnom článku. NÁZOR REDAKCIE Neskutočná drzosť, hlúposť a arogancia. Krátkozrakosť hokejistu Marcela Haščáka pre zrušené play-off

Slovenský hokejový reprezentant Marcel Haščák počas tréningu pred turnajom v Poprade. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

Už je realitou, že barážový duel o postup na futbalové EURO 2020 Slovensko – Írsko, ktorý mal byť 26.marca v Bratislave, nebude. Veď v reprezentácii máme viacerých hráčov pôsobiacich v Taliansku, ktorými sú Milan Škriniar, Stanislav Lobotka, Juraj Kucka, Denis Vavro, Lukáš Haraslín, Norbert Gyömbér či Nikolas Špalek. Apeninský poloostrov je momentálne riziková zóna číslo 1 a bez týchto futbalistov sme o polovicu slabší. Je preto logické odloženie stretnutia alebo jeho úplné zrušenie. Veď v karanténe sú viaceré kluby Serie A a do Talianska je zákaz cestovania. V hre o zrušenie je aj európsky šampionát, ktorý sa mal hrať podľa nového modelu v dvanástich mestách naprieč starým kontinentom. Dnes je najpravdepodobnejšia situácia, že ME nebudú. Uvažuje sa o kompletnom zrušení Ligy majstrov, Európskej ligy a všetkých reprezentačných stretnutí.

Nuž a aby tých negatívnych správ nebolo málo, jedna mimoriadne smutná prišla z Česka, kde vo veku 97 rokov zomrela Dana Zátopková, olympijská víťazka v hode oštepom. Zlato pre Československo získala v Helsinkách 1952, kde jej manžel Emil, ako jediný atlét histórie, vyhral beh na 5000 m, 10.000 m i maratón. Jedna z najrešpektovanejších a najobľúbenejších českých osobností zomrela v piatok ráno v Ústrednej vojenskej nemocnici. “Nikdy na Danu nezabudneme. Bola to osobnosť, nedá sa vyjadriť slovami, ako veľmi nám bude chýbať. Bola múdra, zábavná a vtipná,” povedal predseda českého zväzu olympionikov Oldřich Svojanovský. Je zaujímavé, že Emil a Dana Zátopkovci tvorili nielen jeden z najznámejších športových manželských párov na svete, ale narodili sa v rovnaký deň a aj rok – 19. septembra 1922. V rovnaký deň a rok 24. júla 1952 manželia získali aj zlaté medaily na OH v Helsinkách. Zátopek triumfoval v behu na 5000 m a Dana Zátopková vyhrala súťaž v hode oštepom.

Mohlo by vás zaujímať