Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Štát chce VEDIEŤ, koľko majú Slováci PEŇAZÍ: TÍTO ľudia prídu PRIAMO k vám DOMOV! Vieme, čo si nemôžu dovoliť a čo je ZAKÁZANÉ

peniaze
ZDROJ: Pixabay (ilustračná foto)

BRATISLAVA – Národná banka Slovenska (NBS) chce získať prehľad o financiách slovenských domácností. V týchto dňoch preto k vám môže zavítať návšteva. Pozor však na podvodníkov. 

Údaje pre NBS zisťujú pracovníci zo Štatistického úradu SR (ŠÚSR). Anketári už začali chodiť do domácností. Zisťovanie potrvá do konca januára 2024. Postupne navštívia takmer 4-tisíc náhodne vybraných domácností, a to v 651 obciach a mestách Slovenska. Ich zoznam je dostupný na webe  ŠÚ SR.

Domácnosti o tom vopred informujú. Vždy najprv pošlú list domácnosti, aby vedela, že je zaradená do takéhoto zisťovania a že môže očakávať návštevu pracovníka Štatistického úradu. “Opytovatelia sa vždy legitimujú preukazom zamestnanca Štatistického úradu SR a občianskym preukazom, ako aj pozývacím listom podpísaným výkonným riaditeľom NBS a predsedom Štatistického úradu SR,” približuje Štatistický úrad.

Na čo sa budú pýtať a čo je zakázané

Výsledkom zisťovania budú údaje o reálnych a finančných aktívach, pôžičkách a zadlženosti domácností, ako aj o príjmoch, spotrebe či dôchodkovom zabezpečení členov domácností. Získané informácie zo zisťovania pomáhajú centrálnym bankám pri dôležitých rozhodovaniach v oblasti menovej politiky a finančnej stability Eurosystému. Sú nevyhnutné pri odhaľovaní rizík, napríklad pri posudzovaní nadmerného zadlžovania domácností.

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Pracovníci úradu nebudú od klientov žiadať úverové zmluvy, ani informácie o tom, koľko majú ľudia doma odložených peňazí. „Budú sa pýtať na účty alebo na rôzne iné zdroje. Kebyže sa niekto spýta na hotovosť, tak to znamená, že treba byť na pozore a nie je to skutočný opytovateľ,“ upozornila pre RTVS expertka NBS Judita Jurašeková Kucserová.

Stretnúť sa môžete aj v kaviarni

Zúčastniť sa zisťovania nie je povinné. “Ak majú domácnosti obavu, tak si to môžu overiť na krajských pracoviskách. Nemusia sa stretávať vo svojej domácnosti. Pokojne sa môžu stretnúť v kaviarni, v parku, niekde inde,“ vysvetľujú úrad.

O výsledkoch zisťovania bude NBS informovať v priebehu roka 2025. Zisťovania o financiách a spotrebe domácností je súčasťou významného európskeho projektu HFCS (Household Finance and Consumption Survey), ktorý koordinuje Európska centrálna banka a podieľajú sa na ňom všetky centrálne banky Eurosystému. Prebieha v trojročných intervaloch, súčasné zisťovanie na Slovensku je už piate v poradí (u nás sa uskutočnilo v rokoch 2010, 2014, 2017 a 2021).