Regióny Žilina Top

AKTUÁLNE TÁTO firma prepustila STOVKY ľudí! Na rade sú ďalší: Výrobu presúva radšej do UZBEKISTANU, vieme prečo

Podnikanie, prepúšťanie, peniaze, financie, Slovensko. Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik
Podnikanie, prepúšťanie, peniaze, financie. Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik

ORAVSKÝ PODZÁMOK – Významný oravský zamestnávateľ, hutnícka spoločnosti OFZ, nedávno prepustila stovky zamestnancov. Teraz na rad prichádza radikálnejší krok. Už v najbližších mesiacoch chce začať výrobu presúvať mimo Slovenska, do Ázie. A v hre je aj kompletné presťahovanie fabriky. Dôvod? Hlavne drahé energie a nedostatočná podpora vlády. 

 

Niektoré firmy na energetickej kríze zarobili, iné však položila na kolená. Do druhej skupiny patrí aj výrobca ferozliatin z Oravy. OFZ musela v posledných mesiacoch vypínať výrobu aj prepúšťať ľudí. Vo fabrike skončilo 200 zamestnancov, nechali si iba poslednú stovku.

Aby fabrika prežila, najnovšie sa rozhodli časť výroby zo Slovenska presunúť do ázijského Uzbekistanu, ako prvé o tom informovali Hospodárske noviny. Spoločnosť chce prvú zo svojich pôvodne siedmich pecí tam preniesť tak, aby ju mohli spustiť už v októbri. Nasledovať by mali ďalšie dve. Oravčania by tak mali mimo Európy skoro polovicu výroby.

Prečo pristupujú k tomuto radikálnemu kroku?

Podľa vedenia fabriky je za tým zlá situácia na trhu aj nedostatočná pomoc vlády. Tá je podľa ich slov v porovnaní s inými európskymi krajinami nulová. “Bol by som veľmi nerád, aby to vyznelo tak, že máme nastavenú ruku a čakáme na podporu, ktorú musia zaplatiť daňoví poplatníci, lebo my sme nekonkurencieschopní. Hovoríme len, že Slovensku musia platiť rovnaké pravidlá ako v iných európskych krajinách. Inak nebude nik vyrábajúci na Slovensku schopný konkurovať západoeurópskym výrobcom,” vysvetlil generálny riaditeľ OFZ Branislav Klocok.

Pec v závode OFZ v Oravskom Podzámku. Zdroj TASR/Erika Ďurčová

Zanikne fabrika na Slovensku úplne?

Plánovaný presun časti výroby OFZ do Uzbekistanu by nateraz nemal mať zásadný vplyv na zamestnanosť, keďže väčšinu zamestnancov prepustili už vlani. Vyhlásil to riaditeľ spoločnosti s tým, že bez zmien v podpore vlády môžu presťahovať všetko. “Samozrejme, že naším cieľom je ponechať si pokiaľ možno celú produkciu na Slovensku, to, žiaľ, už nezávisí len od nás, ale bol by som naozaj nerád, ak by sme celú výrobu museli presťahovať niekam inam. Na druhej strane vidíme, že podpora pre náš segment na Slovensku je aktuálne nulová. Optimálne by bolo nechať si na Slovensku aspoň polovicu našich výrobných kapacít. To je však, opakujem, v týchto podmienkach veľmi zložité. Uvidíme. Nechcem v tejto chvíli robiť unáhlené závery,” povedal Klocok v rozhovore pre HN.

Prečo si firma zvolila práve Uzbekistan?

Ide o hlavne o cenu energií. V ázijskej krajine megawatthodina elektriny stojí len vyše 40 eur. To je tretina súčasných cien v Európe, vysvetľuje Denník N.

Slováci časť výroby presťahujú do fabriky, neďaleko hlavného mesta Taškent, ktorá je momentálne “vypnutá”. Na začiatok príjmu približne stovku Uzbekov. Riadenie tamojšieho závodu, prevádzka aj predaj produktov má byť v réžii Slovákov.