Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Už o chvíľu VEĽKÝ ZVRAT v počasí: Na Slovensko sa dovalí STUDENÝ arktický vzduch! POZOR, VÍRUSY a chorobnosť budú na VZOSTUPE

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Počasie bude ako na hojdačke, najbližšie dni nás čakajú výrazne zmeny. Po sérii veľmi teplých dní už cez víkend nastúpi ochladenie. Zapríčiní to studený front, zo severu k nám bude zatekať vzduch z Arktídy. To však ani zďaleka nebude posledný zvrat v počasí.

Veľmi teplá sobota a studená nedeľa. Tak bude vyzerať víkend podľa predpovede portálu iMeteo. Zatiaľ čo v sobotu budú teploty o cca 5 °C vyššie nad dlhodobým normálom, už v noci na nedeľu sa to začne meniť. “Od severu nad naše územie postupovať studený front s dažďom. Čo však bude najpodstatnejšie je studený vzduch, ktorý k nám až z oblasti Arktídy začne zatekať od severu,” približujú odborníci. Nedeľa bude preto oblačná a sychravá. Maximálne denné teploty vystúpia len na podpriemerných +11 až +17 °C.

Výrazné ochladenie v nedeľu očakáva aj SHMÚ. “Od severu postúpi cez našu oblasť teplotne výrazný studený front spojený s hlbokou tlakovou nížou so stredom nad západným Ruskom.  Za ním sa k nám v chladnom severnom prúdení od severozápadu rozšíri okraj tlakovej výše,” uvádzajú meteorológovia. Podotýkajú, že v priebehu popoludnia bude citeľné ochladzovanie.

Ďalšia prudká zmena, počasie bude priať chorobám

Chladné počasie zotrvá podľa iMeteo aj v pondelok. Potom znova príde výrazná zmena. V utorok prílev teplého vzduchu zdvihne teploty až nad hranicu +20 °C. Čakajú nás veľké amplitúdy teplôt – teplé dni a studené noci aj rána, hrozia aj mrazy.

Aby toho nebolo málo, na konci budúceho týždňa sa čaká ďalšie ochladenie. Ako pripomína portál, premenlivé počasie pomôže šíreniu vírusov a respiračných chorôb. Preto by ste v najbližších dňoch výrazne kolísanie teplôt rozhodne nemali podceňovať.