Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE VAROVANIE Slováci, TOTO si okamžite skontrolujte! Stačí málo a prídete o PENIAZE

Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay (úprava regiony.sk)

SLOVENSKO – Overujete si, čo sťahujete do svojho mobilného telefónu? Ak nie, mali by ste s tým začať, pretože možno ani neviete o tom, že máte vo svojom zariadení nebezpečné aplikácie. Tie na prvý pohľad môžu pôsobiť ako neškodné, no v skutočnosti vás môžu obrať aj o peniaze.

Obchody s aplikáciami sú plné takých, ktoré nie sú bezpečné pre váš telefón. Upozorňuje na ne aj Slovenská sporiteľňa (SLSP), ktorá sa snaží zároveň varovať ľudí, aby neprišli o svoje peniaze. “Identifikovali sme podvodné aplikácie, cez ktoré sa môžu podvodníci dostať k vašim osobným údajom či dokonca k vašim peniazom. Po stiahnutí vyžadujú rôzne oprávnenia. Ak ich potvrdíte, umožníte podvodníkom neobmedzený prístup ku svojmu zariadeniu. Podvodníci takto môžu získať prístup aj do Georgea (aplikácia pre internet banking v mobile – pozn. red.) a zadávať platby,” varuje Slovenská sporiteľňa.

Ide o nasledovné aplikácie:

PDF AI: Add-on,

Android Cleaner,

Android Core OS,

TestApk,

PDF Reader.

telefón, mobil
Ilustračná foto. ZDROJ: Pexels

Banka tiež uvádza, že aplikácie môžu mať dôveryhodný názov, aby ste získali pocit, že ide o dôležitú aplikáciu, ktorú by ste si nemali vymazať (napr. Android Core OS). Samozrejme, takýto prístup môžu podvodníci získať aj do iných bankových aplikácií, nemusíte byť len klientom SLSP.

Čo robiť, keď tieto aplikácie v mobile máte?

Najlepšie bude, ak svoj mobil vyresetujete. Jedinou nevýhodou je, že sa vymažú všetky informácie a dáta, ktoré nemáte zálohované, čo platí aj o fotkách alebo kontaktoch. Preto si ich najskôr zálohujte a následne choďte do továrenských nastavení svojho zariadenia a zvoľte možnosť obnoviť telefón alebo obnoviť údaje od výrobcu.

Potom si môžete znovu stiahnuť aplikácie, ktoré ste využívali, aj tie bankové. Odporúčame vám ale zmeniť si heslá na všetkých dôležitých aplikáciách, ako aj na prihlásenie do e-mailu alebo na sociálne siete.

Aby ste podobným problémom nabudúce predišli, kontrolujte si, čo do svojho mobilu sťahujete a vyberajte si len overené a bezpečné aplikácie. Taktiež používajte originálny operačný systém, pravidelne ho aktualizujte a pri spustení aplikácií si dávajte pozor na to, aké povolenia jej dávate.