Politika Domáce Top

AKTUÁLNE Veľká spolupráca maďarských strán sa nekoná. SMK dohodu odmietlo

Predseda SMK József Menyhárt a predseda Most-Híd Béla Bugár. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA – Spolupráca, ktorá vyzerala už ako hotová vec, sa nekoná. Strany, ktoré sa hlásia k zastupovaniu práv menšín, hlavne tej maďarskej – Most-Híd, SMK a MKDA – spoločnú stranu nevytvoria. Dôvodom je rozhodnutie SMK, ktoré dnes oznámilo, že sa rozhodlo dohodu na takúto formu spolupráce neprijať. 

 

Ako vysvetlila SMK vo svojom stanovisku, “republikové predsedníctvo Strany maďarskej komunity na zasadnutí dňa 22. októbra 2019 prerokovalo navrhované parametre dohody o vytvorení volebnej strany so stranami Most-Híd a MKDA, a kvôli zmenenej politickej situácii sa rozhodlo dohodu neprijať.”

Ako ďalej vysvetlili, pre SMK je naďalej prioritou vytvorenie čo najširšej spolupráce maďarských strán, politických a nepolitických zoskupení, preto s ohľadom na názory okresných štruktúr strany a jej voličov bude iniciovať pokračovanie rokovaní za účasti všetkých piatich maďarských politických strán.

Podľa nedávno vyrokovanej dohody mali strany spoločne kandidovať na jednej kandidačnej listine. MKDA mala vytvoriť volebnú stranu s názvom Strana regiónov Most MK.

Nevyužitá príležitosť

Strana Most-Híd teraz tvrdí, že podľa nich Republikové predsedníctvo SMK nevyužilo historickú možnosť a odmietlo spoločný návrh delegácií troch strán. “Princíp spolupráce, na ktorom sa naše delegácie dohodli, by mohol byť pevným základom vytvorenia spoločnej kandidátky. Ponúkli sme najracionálnejšie a najúčinnejšie riešenie v období, keď je stále viac takých politických subjektov, ktorých cieľom je osloviť maďarského voliča na Slovensku,” uviedli. Najdôležitejšie podľa nich je, že nechceli vylúčiť nikoho z formujúcej sa jednoty.

“Záujem celej komunity nemôže padnúť kvôli osobným ambíciám niektorých aktérov, ani kvôli jednému novému hnutiu s netransparentným financovaním,” uzavreli.