Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Veľkí operátori od DNES začínajú s masívnym VYPÍNANÍM: Doplatíte na to aj vy? TOTO by ste mali vedieť

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk
Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Mobilnej sieti, ktorá pokrýva cca 95 % populácie, zvoní umieračik. Dvaja z najväčších operátorov ohlásili, že už do konca roka vypnú staršiu 3G sieť. Signál v prvých okresoch rušia práve teraz. Postupne skončí definitívne.

Slovak Telekom pristúpil k vypínaniu 3G siete v priebehu štvrtého kvartálu tohto roka vo viacerých vlnách. V prvých dvoch okresoch končí už začiatkom októbra. “V úvodnej vlne boli určené na vypínanie 3G siete okresy Zlaté Moravce a Žarnovica, a to od 3. októbra,” informoval operátor s tým, že ďalšie lokality spresní podľa ich určenia vopred.

Čoskoro na rad príde aj ďalší gigant

Okrem Telekomu 3G sieť obmedzí aj spoločnosť Orange. Klienti môžu očakávať vypnutie na prelome rokov. „3G sieť bude celosieťovo prevádzkovaná do 31. decembra 2023. Samotné vypnutie 3G siete bude prebiehať postupne po jednotlivých lokalitách začiatkom roku 2024,” uvádza operátor.

O tom, kedy k vypínaniu 3G siete pristúpi tretí veľký operátor O2, nie je známe. 4ka vlastnou 3G sieťou nedisponuje.

Čo to znamená pre zákazníkov?

Väčšina klientov už prešla do novších sietí, preto sa ich zmena nijako nedotkne. Výnimkou sú však tí, ktorí používajú staršie SIM karty a zariadenia. “Ak má zákazník starú SIM kartu, bude potrebná jej výmena na predajni alebo si môže objednať výmenu na webe www.telekom.sk/3G. Na tejto dedikovanej stránke si môže aj skontrolovať, aký telefón a SIM kartu aktuálne používa,” uvádza Telecom.

Problém to však predstavuje pre majiteľov starších telefónov. “Najviac sa dotkne vypnutie 3G klientov, ktorí majú mobil iba s podporou tejto siete a využívajú dáta v mobile. Po konci staršej siete budú môcť surfovať len cez 2G sieť, ktorá prináša len veľmi nízke rýchlosti. Riešením je výmena zariadenia,” vysvetľuje živé.sk. Zákazníci, ktorí využívajú mobil iba na volania a posielanie SMS, môžu naďalej využívať 2G sieť.

Prečo operátori vypínajú sieť?

Hlavným dôvodom, prečo chcú operátori 3G vypnúť, je uvoľnenie frekvenčného pásma. To využijú pre zlepšenie kvality novších, rýchlejších generácií mobilných sietí – 4G a 5G. Prevádzka v 3G sieti sa postupne znížila na minimum. Absolútna väčšina používateľov mobilov už presedlala na 4G a 5G.