Regióny Žilina Prešov Top

AKTUÁLNE VIDEO NEBEZPEČNÝ jav sa zhoršuje každou minútou! KOLABUJE cestná aj vlaková DOPRAVA! TU to bude ešte HORŠIE, ostaňte DOMA

Ilustračné foto. Zdroj: zregionu.sk

SLOVENSKO – Meteorológovia varujú pred silnou poľadovicou na severe Slovenska. Najhoršia situácia je na Spiši, Orave, hornom Šariši a v blízkosti Tatier. Intenzívny mrznúci dážď sa podpísal pod nehody a rozsiahle problémy.

Aktualizované 17:00 – Situácia sa na severe Slovenska v dôsledku mrznúceho dažďa zhoršuje. Silná poľadovica pod Tatrami komplikuje dopravu počas celej soboty. Vodiči na sociálnych sieťach informovali o problémoch najmä na Ceste slobody vo Vysokých Tatrách. Neprejazdná bola však napríklad podľa obce Liptovská Teplička cesta do Vikartoviec v okrese Poprad.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) informoval, že cesty sú miestami takmer neprejazdné a pod váhou zmrznutého snehu a ľadu padajú už aj väčšie konáre. Problémy sú podľa hasičov už aj na Tatranskej elektrickej železnici (TEŽ). “Najmä v tatranskej oblasti v dolinách a kotlinách stále padá mrznúci dážď pri nízkej teplote -5 až -2 °C, prechodne je aj výdatnejší. Miestami už napršalo aj viac ako päť milimetrov. Tvorí sa tak hrubšia vrstva ľadu, ktorá spôsobuje množstvo komplikácií,” uvádza SHMÚ.

Poľadovica komplikuje dopravu aj na železničnej trati, medzi Kráľovou Lehotou a stanicou Poprad-Tatry uviazol vlak RJ 1003 a v tejto časti je tak prevádzka prerušená. Informovala o tom na sociálnej sieti komunita “Obmedzenia prevádzky na tratiach ŽSR” s tým, že problémy spôsobuje námraza na trakčnom vedení. Predpokladané meškanie spojov v tomto úseku je hodina až 150 minút.

Nehoda na obchvate Oravského Podzámku. Zdroj: FB/Dopravný servis

Sever Slovenska trápi poľadovica, odporúčajú necestovať

Na severnom Slovensku sa výrazne zhoršuje dopravná situácia, a v najbližších hodinách treba počítať so zhoršením počasia. Upozorňuje na to portál iMeteo. Ako približuje, intenzita mrznúceho dažďa dosahuje aj 3 mm za hodinu. Na cestách sa tak vytvára niekoľkocentimetrová hrubá vrstva ľadu, ktorá začína paralyzovať dopravu.

Výstrahy vydal aj Slovenský hydrometeorologický ústav. “Najhoršie podmienky sú v oblastiach, kde je silnejší mráz mínus štyri až mínus dva stupne Celzia a zároveň aj vyššia intenzita zrážok, čo je najmä na Spiši, čiastočne aj v širšom okolí – na Orave, v blízkosti Tatier a na hornom Šariši. Vo vysokých polohách je však omnoho teplejšie. To v týchto regiónoch v dolinách a kotlinách vedie k mrznúcemu dažďu, pri ktorom sa môže vytvoriť aj hrubšia vrstva ľadu,” uviedli meteorológovia z SHMÚ.

Cesta medzi Štrbským Plesom a Tatranskou Štrbou vyzerá ako zrkadlo. Zdroj: FB/Dopravný servis

Až viac ako 5 cm vrstva ľadu

Nebezpečná situácia sa podľa iMeteo v nadchádzajúcich hodinách ešte sa zhorší. Portál predpovedá, že v Prešovskom kraji sa mrznúci dážď bude vyskytovať až do večera, a tak by mohla vzniknúť vrstva ľadu o hrúbke viac ako 5 cm.

Cesta medzi Štrbským Plesom a Tatranskou Štrbou vyzerá ako zrkadlo. Zdroj: FB/Dopravný servis

Na niektorých miestach už teraz cesty vyzerajú ako sklo. Príkladom je úsek medzi Štrbským Plesom a Tatranskou Štrbou. Avšak problémy pre počasie má aj železničná doprava. ZSSK informuje, že vlaky naberajú zdržanie až desiatky minút. “Na vine je námraza, ktorá sa vytvára na trakčnom vedení,” vysvetľuje iMeteo.

Nikam necestujte

Poľadovica podľa ich slov komplikuje dopravu a pohyb na chodníkoch. “Pod váhou ľadu môžu padať stromy, prípadne väčšie konáre stromov (ktoré môžu byť ťažké už aj po skôr napadnutom snehu), ale aj elektrické vedenia,” doplnili. Vyzývajú ľudí, aby necestovali, ak nemusia. Situácia sa podľa ich slov v oblastiach zlepší až večer po ochladení vo vyšších hladinách. “Keď k nám za frontom od severozápadu prenikne studený vzduch a zrážky sa tak zmenia na snehové,” dodal SHMÚ.