Koronavírus Domáce Šport Top

AKTUÁLNE Zákaz športových podujatí pokračuje. Pre koronavírus nebude anketa Futbalista roka, baráž s Írskom bez divákov

Slovenská futbalová reprezentácia pred duelom s Chorvátskom. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Slávnostné vyhlásenie výsledkov tradičnej ankety denníka Pravda a Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Futbalista roka 2019 v Šamoríne zrušili.

priebežne aktualizujeme

Organizátori tak reagovali na pondelňajšie rozhodnutie Ústredného krízového štábu SR, ktorý vydal zákaz usporiadania všetkých športových podujatí v krajine predbežne na dva týždne. Výsledky 27. ročníka ankety mali pôvodne vyhlásiť v pondelok 23. marca v X-BIONIC v Šamoríne (20.00 h). Na vyhlasovaní mali byť všetci ocenení, keďže Ceny Jána Popluhára a Petra Dubovského si prevezmú laureáti pred barážovým zápasom EURO 2020 proti Írsku.“Sme pripravení na akýkoľvek variant a anketu chceme vyhlásiť v tomto období. Bude to záležať od aktuálneho stavu. Ak to bude možné, 23. marca by sme zorganizovali tlačovú konferenciu, kde by sme predstavili 11 hráčov a víťazov. Ak by bola situácia náročnejšia, tak by sme to urobili len cez video, aby médiá mali možnosť prebrať tento materiál. Všetko bude závisieť od aktuálnej situácie, tiež od toho, či sa asociačný termín vôbec zrealizuje,” povedal prezident SFZ Ján Kováčik.

Samotný zápas baráže je v ohrození. SFZ bude plne rešpektovať rozhodnutie hlavného hygienika SR, resp. ním určených kompetentných zložiek, v súvislosti s prítomnosťou divákov na ňom (26. marca 2020 v Bratislave na Národnom futbalovom štadióne). Pokiaľ by prišlo k zásadnému pokynu odohrať toto stretnutie bez prítomnosti divákov, SFZ garantuje vrátenie všetkých finančných prostriedkov vynaložených pri zakúpení vstupeniek. “My vyhodnocujeme všetky aktuálne informácie. Chceme byť zodpovední. Zatiaľ UEFA trvá na tom, že zápasy sa v uvedených termínoch majú konať. Dnes zasadne aj výkonný výbor SFZ, kde jedným z bodov bude aj rozhodnutie, či sa barážový zápas s Írskom bude hrať s divákmi alebo bez divákov. Tréneri komunikujú aj s hráčmi z Talianska, o všetkom budeme včas informovať,” uviedol Kováčik.

Žilinský futbalista Róbert Boženík spôsobil na Slovensku poriadny rozruch prestupom do Feyenoordu Rotterdam. Zdroj: TASR / Michal Svítok

V tohtoročnej “desiatke” je až 11 hráčov, keďže dvaja dostali rovnaký počet bodov. Medzi kandidátmi na víťaza ankety figuruje aj hráč z Fortuna ligy – brankár Dominik Greif zo Slovana Bratislava. Zaujímavé je, že v ankete sú až dvaja brankári, aj Martin Dúbravka z Newcastle United. Medzi kandidátmi figuruje aj útočník Róbert Boženík, ktorý v zime prestúpil zo Žiliny do Feyenoordu Rotterdam. V abecednom poradí sú kandidátmi: László Bénes (Borussia Mönchengladbach), Róbert Boženík (MŠK Žilina/Feyenoord Rotterdam), Martin Dúbravka (Newcastle United), Ondrej Duda (Hertha Berlín/Norwich City), Dominik Greif (Slovan Bratislava), Marek Hamšík (Ta-lien I-fang), Juraj Kucka (Trabzonspor), Stanislav Lobotka (Celta Vigo/SSC Neapol), Albert Rusnák (Real Salt Lake), Milan Škriniar (Inter Miláno), Martin Škrtel (Basaksehir Istanbul).

Slovenská futbalová reprezentácia prehrala v Chorvátsku 1:3. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Minulý rok získal trofej J. Popluhára, slovenského futbalistu 20. storočia, stredopoliar Marek Hamšík z čínskeho Ta-lien I-fang. Cenu Petra Dubovského pre najlepšieho futbalistu Slovenska do 21 rokov si prevezme jeden z dvojice Róbert Boženík – Dávid Strelec (Slovan Bratislava). Doteraz sa z triumfu v ankete Pravdy a SFZ tešilo 13 futbalistov, rekordérom je s ôsmimi prvenstvami Marek Hamšík (2009, 2010, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018), štyrikrát triumfoval Martin Škrtel (2007, 2008, 2011, 2012), trikrát zvíťazil Dušan Tittel (1995, 1996, 1997), dva razy sa tešil Marek Mintál (2004, 2005).

V aktuálnej elitnej desiatke za rok 2019 sú dvaja hráči, ktorí sa už v minulosti tešili z víťazstva v ankete “Najlepší futbalista v SR” – Hamšík a Škrtel. Tí ovládli ostatných dvanásť ročníkov. Trojicu adeptov na víťazstvo v ankete najlepší tréner 2019 tvoria (znovu podľa abecedy): Pavel Hapal (reprezentácia Slovenska), Ján Kozák ml. (ŠK Slovan Bratislava) a Martin Ševela (ŠK Slovan Bratislava a Zaglebie Lubin/Poľ.). Najlepším hráčom pôsobiacim v najvyššej slovenskej súťaži sa stal s výrazným náskokom slovinský útočník Andraž Šporar, ktorý nedávno prestúpil z bratislavského Slovana do portugalského klubu Sporting Lisabon. Získal 96 hlasov. Za ním skončil jeho klubový spoluhráč Dominik Greif (41), tretie miesto obsadil Róbert Boženík (22).

Barážový duel o postup na ME 2020 Slovensko – Írsko bude v Bratislave bez divákov. Zdroj: TASR

Nuž a potvrdili sa aj ďalšie nepríjemné informácie pre futbalového fanúšika. Barážový duel o postup na ME 2020 Slovensko – Írsko bude v Bratislave 26.marca na Tehelnom poli bez divákov. “Na základe opatrení prijatými štátnymi orgánmi v súvislosti so šírením koronavírusu, ale aj komunikáciou s Európskou futbalovou úniou UEFA i s írskou stranou, VV schválil odohratie barážového zápasu Slovensko – Írsko bez divákov,” potvrdil prezident Ján Kováčik.

V nominácii na duel s Írskom by mali byť viacerí slovenskí reprezentanti pôsobiaci v Taliansku, ktoré tiež prijalo bezpečnostné opatrenia a zastavilo všetky športové podujatia v krajine. Či už Milan Škriniar z Interu Miláno, Juraj Kucka z FC Parma, Denis Vavro (Lazio Rím), Lukáš Haraslín (Sassuolo Calcio), Norbert Gyömbér (Perugia) či Nikolas Špalek (Brescia Calcio). “Tréneri komunikujú s hráčmi, my sme v kontakte s talianskou ambasádou a komunikujeme aj s našimi inštitúciami. Nevieme povedať žiadne konkrétne stanovisko. Zhromažďujeme informácie,” dodal Kováčik.

Európska futbalová únia (UEFA) chce zápasy v marcovom asociačnom termíne odohrať. Slovensko je pripravené prijať ďalšie obmedzenia, ako napr. zrušenie tlačovej besedy pred zrazom Hapalovcov (nedeľa 22. marca) a podobne. “Budeme sa snažiť absolútne eliminovať všetko, na čo budeme mať dosah. V tejto chvíli UEFA trvá na tom, aby sa zápasy v daných termínoch odohrali. Nechávajú na národných asociáciách, či sa bude hrať s divákmi alebo bez divákov. Jeden zo silných argumentov je, že do dnes je 26 prípadov koronavírusu v Írsku. A pozerali sme sa aj na ďalšie krajiny, napríklad Nórsko už pred niekoľkými dňami rozhodlo, keďže by hralo oba zápasy doma, že bude hrať oba zápasy bez divákov,” doplnil Kováčik.