Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

AKTUÁLNE Známa POISŤOVŇA na Slovensku KONČÍ! Banka jej ODOBRALA povolenie: Čo bude s klientmi?

pozor, peniaze, banka
Ilustračná foto. ZDROJ: Pixabay

SLOVENSKO – Poisťovňa, ktorá vykonávala svoju činnosť aj na Slovensku, končí. Informuje o tom Národná banka Slovenska. Zároveň prezrádza, čo bude s klientmi, ktorí mali uzatvorené zmluvy práve v tejto poisťovni. Podarilo sa nám získať aj stanovisko dotknutej poisťovne, ktorá sa voči NBS rázne ohrádza. 

 

Národná banka Slovenska odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti NOVIS Insurance Company, NOVIS Versicherungsgesellschaft, NOVIS Compagnia di Assicurazioni, NOVIS Poisťovňa a.s. Vyplýva to z rozhodnutia zo dňa 1. júna 2023.

“Od právoplatnosti tohto rozhodnutia, teda od 05.06.2023, spoločnosť Novis nemôže vykonávať poistnú činnosť, okrem činností, ktoré sú nevyhnutné na uplatnenie jej pohľadávok a vyrovnanie záväzkov. Spoločnosť Novis nemôže uzatvárať nové poistné zmluvy,” informuje NBS.

NOVIS je medzinárodná poisťovňa so sídlom v Bratislave, ktorá má klientov vo viacerých európskych štátoch. Prezentovala sa tým, že svojim klientom ponúka jedinečné poistné krytie a navyše aj vernostný bonus.

peniaze, bankovky, PZP, poistenie
Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

Čo to znamená pre klientov?

NBS informuje, že odobratie povolenia nemá vplyv na trvanie existujúcich poistných zmlúv. Do začatia likvidácie majú kienti poistné krytie aj nárok na vyplatenie poistného plnenia. Keď súd vymenuje likvidátora, ten bude následne konať za spoločnosť Novis.

“Likvidátor bude informovať všetkých klientov (aj mimo Slovenskej republiky) a vyzve ich na prihlásenie svojich pohľadávok voči spoločnosti Novis. Na základe výzvy likvidátora je potrebné prihlásiť pohľadávky. Formu prihlášok a lehotu klientom oznámi likvidátor,” prezradila NBS.

Ak si klienti pohľadávky neprihlásia, nezaniknú, avšak likvidátor musí zohľadniť všetky záväzky, ktoré má spoločnosť Novis v účtovníctve a v prípade ich neprihlásenia bude plniť do úschovy. NBS preto odporúča prihlásiť si pohľadávky v každom prípade. Všetky detaily o nárokoch nájdete aj na webe NBS.

A čo na to poisťovňa Novis, ktorej sa to týka? Jej vyjadrenie si môžete prečítať na ďalšej strane.