Politika Spoločnosť Domáce

Aliancia za rodinu žiada ministra Gála, aby interventoval Istanbulský dohovor. Odovzdali mu petíciu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Aliancia za rodinu dnes odovzdala ministrovi Gáborovi Gálovi petíciu s viac ako 16 400 podpismi. Žiada ho v nej, aby intervenoval na Európskom súdnom dvore vo veci Istanbulského dohovoru. Agentúre SITA to dnes oznámil v tlačovej správe predseda aliancie Anton Chromík.

 

Národná rada SR (NR SR) odhlasovala, že Istanbulský dohovor neratifikuje. Podľa iniciátorov petície by tento právny úkon malo Slovensko tlmočiť aj naďalej v medzinárodnom prostredí rovnako, ako už avizovalo aj OSN. „Slovenská republika by tak mala vyjadriť svoje stanovisko o neprípustnosti neobmedzeného pristúpenia Európskej únie (EÚ) k Istanbulskému dohovoru. EÚ na takýto úkon nemá demokratický mandát a nemá ani zverené právne kompetencie. Napokon rada už raz rozhodla výlučne o obmedzenom pristúpení EÚ k Istanbulskému dohovoru,” uvádza sa v tlačovej správe. Neoznámiť postoj Slovenska súdu a ostať ticho by bol podľa aliancie nedemokratický podvod na občanoch a na NR SR.

Aliancia za rodinu preto žiada, aby ministerstvo spravodlivosti predložilo Súdnemu dvoru EÚ písomné pripomienky týkajúce sa spomenutého stanoviska. Mala by v ňom informovať o prijatom rozhodnutí NR SR o odmietnutí ratifikácie Istanbulského dohovoru a o výzve vláde, aby skutočnosť, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru, oznámila Rade Európy. Takisto nimi odmietne širšie pristúpenie EÚ k Istanbulskému dohovoru a postaví sa za suverenitu členských štátov pri uvedenom dohovore v čo najširšom rozsahu.

Petícia obsahuje nepravdy

Podľa rezortu spravodlivosti však petícia obsahuje viaceré nepravdy a ukazuje hlboké nepochopenie organizátorov, o čo ide v konaní pred Súdnym dvorom. „Toto konanie sa netýka ratifikácie Istanbulského dohovoru zo strany SR, takže nemá súvis s prijatým uznesením NR SR a ani doňho nepatria tvrdenia o súlade Istanbulského dohovoru s Ústavou SR. Toto konanie sa tiež netýka rozsahu ratifikácie zo strany EÚ. Nie je to tak, že Európsky parlament (EP) chce ratifikáciu EÚ v širšom rozsahu a Rada EÚ ju chce v užšom rozsahu,” uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová. Ako dodala, keby takéto tvrdenia SR v konaní pred Súdnym dvorom uviedla, len by sa svojím neodborným stanoviskom blamovala pred EÚ aj inými členskými štátmi.

Anton Chromík. Zdroj: Glob.sk

Vladimír Turenič z aliancie podotkol, že petíciu sa rozhodli odovzdať po tom, ako sa dozvedeli, že Ministerstvo spravodlivosti SR opäť nemieni zastávať záujmy Slovenskej republiky. „Zvykli sme si, že ministerskí úradníci ignorujú vôľu občanov. Zvykli sme si, že nemajú úctu k Ústave SR ako najvyššiemu zákonu štátu a uprednostňujú Slovenskú republiku skôr v štýle gubernie ako suverénneho štátu. To sa však musí zmeniť. Ženy musíme chrániť pred násilím, a práve kvôli ochrane žien odmietame spochybňovať, kto je ženou či mužom,” prízvukoval Stanislav Gunčaga z aliancie.

Podľa Aliancie za rodinu, zástancovia gender ideológie spomedzi úradníkov a politikov v EÚ sa nechcú zmieriť so suverenitou štátov na medzinárodnom poli a ani s tým, že EÚ má veľmi limitované kompetencie vzhľadom k obsahu Istanbulského dohovoru. „Nepáči sa im, že EÚ pristúpila iba vo veľmi obmedzenom rozsahu, a chcú to zmeniť. Svoju oporu majú v EP, ktorý najnovšie požiadal o stanovisko Súdneho dvora EÚ k otázke pristúpenia EÚ k Istanbulskému dohovoru,” konštatuje, „Nezvykli sme si na to, že ministerskí úradníci dokážu takto drzo ignorovať vôľu Národnej rady SR, ktorá sa jasne vyjadrila, kam posiela Istanbulský dohovor. Za odmietnutie uvedeného dohovoru hlasovala aj väčšina klubu Most-Híd,”uzavrel Chromík.