Altmaier vyvrátil tvrdenia. Nástupca Merkelovej v CDU nebude automaticky aj spolkovým kancelárom

BERLÍN – Nemecký minister ekonomiky Peter Altmaier odmietol tvrdenia, že víťaz piatkového hlasovania o nasledovníkovi Angely Merkelovej vo vedení konzervatívnej strany CDU sa automaticky stane i ďalším spolkovým kancelárom. Informovala o tom agentúra DPA.

„Dnes budeme voliť nového straníckeho lídra, a nie kandidáta na kancelára,“ povedal Altmaier, dlhoročný spojenec Merkelovej, s tým, že rozhodnutie o kandidátovi na post kancelára padne rok pred parlamentnými voľbami v roku 2021.

Traja súčasní kandidáti uchádzajúci sa o tento vrcholový post sú generálna tajomníčka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, podnikateľ Friedrich Merz a minister zdravotníctva Jens Spahn.

Jasnou favoritkou je podľa prieskumov Krampová-Karrenbauerová – podporuje ju 45 percent respondentov, zatiaľ čo za Merza hlasovalo 30 percent opýtaných. Na treťom mieste – s desiatimi percentami – skončil Spahn.

Merkelová má v pláne vzdať sa straníckej funkcie, ale spolkovou kancelárkou chce zostať až do najbližších parlamentných volieb v roku 2021. Väčšina Nemcov toto jej rozhodnutie podporuje, čo vyplynulo aj z najnovšieho prieskumu.

Viac o téme: Angela Merkelová, CDU, kancelár, Krampová-Karrenbauerová, líder, minister ekonomiky, nástupca, Nemecko, odmietnutie, Peter Altmaier, trvdenia, vylúčenie

Súvisiace články