Politika Zahraničné Top

Američania testujú superzbraň: Týmto chcú devastovať nepriateľov

WASHINGTON – Zbraň, ktorá sa využíva už takmer 70 rokov, sa čoskoro dočká vylepšenia. Novú verziu bezzáklzovej protitankovej zbrane Carl Gustav na vlastnej koži pocítia najmä nepriatelia Spojených štátov amerických.

Vojaci si zbraň Carl Gustav v jej doterajších troch verziách (M1, M2, M3) obľúbili z mnohých dôvodov – napríklad pre pechotu, ktorá sa zameriava na streľbu na veľkú vzdialenosť, je mimoriadne praktická. Ako sa navyše mnohí vyjadrili, pocit zo streľby je vzrušujúci a zábavný.

Novinka bude kratšia a ľahšia

Američania najnovšie testujú novú verziu s názvom M4 (v Spojených štátoch známa ako M3A1). Tá je vo vývoji vo firme Saab už od roku 2014, pričom americké ministerstvo obrany plánuje jej zavedenie budúci rok. Oproti starším verziám je o 3,4 kilogramu ľahšia a takmer jeden meter kratšia, vďaka čomu by s amala stať ešte praktickejšou.

Carl Gustav M4 nie je raketomet, ale dokáže strieľať náboje, ktoré majú malú raketu na zväčšenie dostrelu. Zbraň dokáže používať viacero druhov munície, či ide o vysoko explozívnu, protitankovú či tzv. flechette šípky.

Zdroj: ph, Foto a Video: saab.com