Zahraničné

Americká obchodná komora si neželá vojnu. Chce vyjednávať

Zdroj: TASR / AP

PEKING – Čína oznámila, že prijme “protiopatrenia” v reakcii na rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa zvýšiť clá na dovoz čínskych tovarov za 200 mld. USD.

Čínske ministerstvo obchodu neposkytlo podrobnosti, ale Peking už skôr zverejnil zoznam amerických tovarov za 60 mld. USD, ktorých sa má týkať odveta. “Hlboko to ľutujeme,” konštatuje vyhlásenie čínskeho rezortu obchodu. “Čína prijme protiopatrenia, aby chránila svoje legitímne práva a záujmy a globálny systém voľného obchodu,” uvádza sa vo vyhlásení.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondelok ohlásila clá na zhruba 5 tis. čínskych tovarov, ktoré sa uplatnia od začiatku budúceho týždňa na úrovni 10 percent a od 1. januára sa zvýšia na 25 percent. Americká obchodná komora v Číne varovala, že Washington podceňuje odhodlanie Pekingu prijať odvetu. “Na rozdiel od názorov vo Washingtone Čína môže a zaujme neústupčivý postoj a nie sme optimisti v súvislosti s perspektívou riešenia v najbližšom období,” uviedol vo vyhlásení predseda komory William Zarit. “Nikto nevyjde víťazne z tohto kontraproduktívneho cyklu,” dodal. Komora zároveň obe vlády vyzvala na “vyjednávania zamerané na výsledky”.

Americké podnikateľské organizácie odmietajú nové clá na čínske tovary

Niekoľko amerických podnikateľských organizácií odmietlo plány prezidenta Donalda Trumpa na uvalenie ciel na ďalší čínsky dovoz v hodnote 200 mld. USD. “Ekonomiku USA poháňa prorastová politika, ale tú neprinášajú clá na čínske tovary za 200 mld. USD,” povedal šéf Americkej obchodnej komory Thomas Donohue.

Asociácia vedúcich pracovníkov maloobchodu uviedla, že clá sú daňami uvalenými na americké rodiny. “Spotrebitelia – nie Čína – budú znášať hlavné bremeno týchto ciel,” uviedla asociácia vo vyhlásení. Podobne podľa Národného združenia priemyselných výrobcov hrozí, že clá prevážia nad prínosom vlaňajšej redukcie daní. Združenie vyzvalo vládu na obnovenie rokovaní s Čínou. “Teraz je čas na rokovania – nielen na clá,” uviedol vo vyhlásení prezident združenia Jay Timmons.

Podľa expertov však rozhodnutie Trumpovej administratívy uvaliť clá na ďalšie čínske tovary za 200 mld. USD bude mať na americkú ekonomiku iba mierny vplyv. Paul Ashworth, hlavný ekonóm spoločnosti Capital Economics pre USA, poznamenal, že americký export do Číny tvorí trochu menej ako 1 percento hrubého domáceho produktu USA, čo obmedzí širší ekonomický vplyv akýchkoľvek odvetných ciel zo strany Číny na americké tovary.

Zdroj: TASR / AP