Americký minister Pompeo uistil Irak o podpore Washingtonu

WASHINGTON – Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo potvrdil podporu Washingtonu pre Irak v telefonáte s jeho dezignovaným premiérom Muhammadom Tawfíkom Alláwím. Zdôraznil v ňom tiež „záväzok“ Iraku ochraňovať tamojšie americké sily, oznámilo v nedeľu ministerstvo zahraničných vecí USA.

 

Pompeo poukázal na záväzok Iraku chrániť amerických a koaličných diplomatov, vojakov a objekty, vyplýva z vyhlásenia hovorkyne ministerstva Morgan Ortagusovej, o ktorom informovala agentúra DPA.

Tzv. Zelená zóna v Bagdade, kde sídlia zahraničné veľvyslanectvá a iracké vládne inštitúcie, bola v uplynulých mesiacoch terčom viacerých útokov v čase zvýšeného napätia medzi USA a Iránom.

Iracký parlament schválil v januári uznesenie žiadajúce, aby z krajiny odišli zahraniční vojaci Spojenými štátmi vedenej koalície bojujúcej proti džihádistickej skupine Islamský štát (IS). USA majú v súčasnosti Iraku umiestnených okolo 5000 svojich vojakov.

Pompeo a Alláwí hovorili tiež o „naliehavosti, s akou musí budúca vláda Iraku ukončiť zabíjanie protestujúcich, usilovať sa o spravodlivosť pre zabitých a zranených a riešiť legitímne sťažnosti“ demonštrantov.

Irak zažíval od začiatku októbra protesty v uliciach, na ktorých demonštranti vyzývali na odstúpenie vlády, rozpustenie parlamentu a reformu politického systému krajiny. Opakované prísľuby reforiem zo strany politikov prevažne mladých protestujúcich neuspokojili, píše DPA.

V súvislosti s masovými nepokojmi odstúpil premiér Ádil Abdal Mahdí a iracký prezident Barham Sálih poveril 1. februára Alláwího zostavením novej vlády, na čom má bývalý minister telekomunikácií jeden mesiac.

Alláwí v piatok v televíznom príhovore oznámil, že už zostavil nový vládny kabinet zložený z nestraníkov a o vyjadrenie dôvery by chcel parlament požiadať v priebehu tohto týždňa.

Viac o téme: Irak, Islamský štát, Mike Pompeo, minister zahraničia, podpora, protesty, Spojené štáty americké, USA, vláda, vojenské základne

Súvisiace články