Politika Zahraničné

Americký minister zahraničia Pompeo privítal vytvorenie novej vlády v Iraku

Pompeo privítal vytvorenie novej vlády v Iraku. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo privítal v stredu sformovanie novej irackej vlády, k čomu došlo po niekoľkých mesiacoch nestability v krajine. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Pompeo v telefonickom hovore novému irackému premiérovi Mustafovi Kázimímu zablahoželal k prevzatiu úradu a diskutovali o “spolupráci s cieľom zaistiť pre Iračanov prosperitu a bezpečnosť, ktoré si zaslúžia”.

Šéf americkej diplomacie zároveň prisľúbil, že Spojené štáty o 120 dní predĺžia výnimku z uplatňovania sankcií, ktorými trestajú iné krajiny za obchodovanie s Iránom.

Podľa slov Pompea pôjde o “prejav našej túžby pomôcť zabezpečiť čo najlepšie podmienky na úspech”. Washington výnimku zo sankcií voči Iránu pre Bagdad, ktorý je do veľkej miery závislý od energie vyrobenej v iránskych elektrárňach, predlžoval opakovane aj v minulosti na dobu 90-120 dní, vysvetlila agentúra Reuters. Posledné predĺženie, ktoré USA oznámili pred týždňom, však malo platiť len 30 dní vzhľadom na neúspešné pokusy o zostavenie vlády v krajine.

Kázimí oficiálne prevzal úrad predsedu vlády vo štvrtok miestneho času po tom, čo tamojší parlament schválil zloženie jeho vládneho kabinetu. Išlo o tretí pokus nahradiť vo funkcii jeho predchodcu Ádila Abdala Mahdího, ktorý sa funkcie premiéra vzdal pod tlakom masových pouličných protestov a nepokojov. Zostavením vlády predtým poveril iracký prezident Barhám Sálih bývalého guvernéra provincie Nadžaf Adnána Zurfího. Začiatkom marca sa totiž snáh o zostavenie vlády vzdal prvý dezignovaný premiér, bývalý minister telekomunikácií Muhammad Tawfík Alláwí.