Politika Zahraničné Top

Americký prezident Donald Trump o sýrskom vodcovi: Radšej by som ho eliminoval

Trump chcel dať eliminovať Bašára Asada. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Americký prezident Trump tvrdí, že chcel pred tromi rokmi eliminovať sýrskeho diktátora Asada, jeho vtedajší minister obrany bol však proti. Trump je tak teraz v rozpore so svojimi niekdajšími vyhláseniami.

 

Prezident Donald Trump uviedol, že v roku 2017 bol na pokraji nariadenia vojenského zásahu proti sýrskemu vládcovi Bašárovi Asadovi. Proti tomuto plánu sa postavil iba jeho vtedajší minister obrany James Mattis. Trump to uviedol pre Fox News.

“Bol by som radšej, keby som ho eliminoval,” povedal americký prezident o Asadovi. „Ale Mattis to nechcel urobiť.“ Jedným dychom zároveň zhodnotil svojho bývalého ministra obrany pre program „Fox & Friends“ ako „veľmi preceňovaného generála“.

Trumpa oslovili v súvislosti s pasážou v knihe „Fear“ od autora Boba Woodwarda. Píše sa v nejSakra, zabime ho. Poďme dovnútra. Sakra, zabime ich veľa.“ Trump týmto priznaním vyvrátil svoje vlastné vyhlásenia o plánoch na atentát na Asada z roku 2019. Trump v tom čase rázne odporoval úryvku z knihy reportéra denníka Washington Post o možných útočných plánoch proti sýrskemu vládcovi. Ako uviedol vtedy, o útoku “sa ani nediskutovalo.”

 

Bašár Asad. Zdroj: TASR / AP

Trump v rozhovore pre Fox News uviedol, že neľutuje, že nedošlo k útoku na Asada. „Určite som ho nepovažoval za dobrého človeka, ale keby som chcel, mohol som ho eliminovať.“ Mattis bol však podľa neho „proti väčšine týchto vecí“.

Trump pripomenul, že po Mattisovej rezignácii v roku 2018 boli pri útokoch USA zabití dvaja poprední extrémisti. Vodca teroristických milícií „Islamský štát“ Abu Bakr al-Baghdadi zomrel v roku 2019, toho istého roku, v ktorom zahynul iránsky generál Qasem Soleimani. „Eliminoval som Soleimaniho, aj al-Bagdádího,“ uviedol Trump. „Boli to dvaja z najväčších teroristov,“ dodal.

V USA sa v týchto dňoch stupňuje kampaň pred prezidentskými voľbami. Tie sú naplánované na 3. novembra. Trumpovým protikandidátom je demokrat Joe Biden.

Mohlo by vás zaujímať