ONLINE Zsuzsová Andruskóovi: Si jeden veľký klamár

BRATISLAVA – Po takmer mesiaci súd s Kočnerom, Zsuzsovou a Tomášom Szabóom pokračuje. 20. deň pojednávania v kauze Kuciak sa pred senát Špecializovaného trestného súdu opäť postaví Zoltán Andruskó. Ten od zadržania v septembri 2018 aktívne spolupracoval s vyšetrovateľmi a k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa priznal. Práve on označil Mariana Kočnera za jej hlavného objednávateľa. Andruskó, ktorý si v súčasnosti odpykáva 15-ročný trest, musí opäť vypovedať. Jeho slová totiž spochybňuje nielen Marian Kočner, ale aj Alena Zsuzsová. Glob.sk sleduje dianie zo súdnej siene online. 

 

Náš online končí. Ďakujeme, že ste dianie zo súdnej sieni sledovali spolu s nami

16:23 – Súd na dnes končí. Na štvrtok je predvolaný IT experz Dušan Mikulaj.

16:01 – V jednej z komunikácii si Kočner so Zsuzsovou píšu o kompromitujúcich fotkách Borisa Kollára, ktoré mala Zsuzsová z minulosti.

15:39 – Čítať sa bude opäť Threema medzi Kočnerom a Zsuzsovou. Opäť je plná vulgarizmov. Píšu si o slniečkároch, doktoroch, či o fotení Zsuzsovej dcéry. Dvojica si cez aplikáciu píšu aj o tom, že “cieľ je jasný – vyhrať piate voľby a zostaviť štvrtú vládu”. Kočner namieta, že si písali o Ficovi a jeho vyjadrení.

15:28 – Marian Kočner porušil vo väzení nariadenia, keď mal v izbe nepovolený predmet, za čo bol aj potrestaný. “Mal som k dispozícii rúško, ktoré mi bolo v zásade povolené, ale následne zakázané a odobraté. Išlo teda o disciplinárne potrestanie,” povedal Kočner.

15:25 – Predsedníčka senátu číta hodnotenie Tomáša Szabóa z väzenia v Žiline. Jeho vystupovanie má byť bez problémov. Obdobný posudok má mať aj Alena Zsuzsová, ktorá nariadenia ZVJS rešpektuje bez námietok.

15:15 – Kočner robil obrovské prevody v hodnote státisícoch. Predsedníčka senátu číta, o aké prevody išlo. Krátko pred vraždou (7. februára 2018) vybral 130-tisíc eur v hotovosti. 27. februára vybral ďalších 50-tisíc eur. Okrem toho urobil aj jeden prevod v polovici februára. Malo ísť o pôžičku.

15:05 – Roman Kvasnica si po prečítaní dôkazov o rozhodnutí o neregistrácii strany Cieľ ministerstva vnútra zobral slovo. Hovorí, že Kočner so Zsuzsovou sa v čase, kedy sa udiala vražda, stretol, pričom ako dôvod uvádzal veci ohľadne strany Cieľ. Rozhodnutie z rezortu vnútra ale prišlo už 8. februára. Kočner vysvetľuje, že sa dohadovali, ako situáciu riešiť, lebo sa im nezdalo zdôvodnenie rezortu, že viaceré údaje neboli úplné. Údajne úplnosť údajov kontrolovala Alexandra Janoušková, bývalá spolupracovníčka Petra Tótha. Mali sa dohadovať, či budú pokračovať v zbieraní, alebo Kočner kúpi novú stranu. Napokon sa rozhodol pre druhú možnosť.

14:45 – Senát sa pýta Kočnera, či má pre správu Tatra banky o jeho účte a platobných kartách vylúčiť verejnosť a médiá. Odpovedá, že nemá s tým problém, aby pri čítaní boli prítomní.

14:40 – Senát pripustil ako dôkaz správu ministerstva vnútra k žiadosti o založenie strany Cieľ. Rovnako sa bude čítať aj správa Tatra banky o držbe bankových kariet, či odpoveď Genereálnej prokuratúry na lustráciu. Čítať sa bude aj hodnotenie obžalovaných z väzníc.

14:32 – Nasleduje notársky zápis o dedičstve po Gabrielovi Szabóovi – otcovi obžalovaného, ktorý pred pár mesiacmi zomrel na infarkt.

14:26 – Pokračovať sa bude čítaním listinných dôkazov. Ako prvý bude dôkaz o úschove uloženia zbraní a streliva Tomáša Szabóa. Okrem iného sú zadržané aj autá – biele Bentley Mariana Kočnera, červený Mercedes Aleny Zsuzsovej a Citröen Berlingo Szabóovho otca. Čítajú aj doklad o úschove zbraní a streliva Mariana Kočnera.

14:24 – Para chce, aby sa vykonali aj dva telefonáty, ktoré oni navrhovali. Súd sa ale nimi nechce nateraz zaoberať.

14:21 – Szabó hovorí, že s bratrancom mali zdĺhavé rozhovory, často aj hodiny. Kočner sa chce obžalovaného niečo spýtať. Predsedníčka senátu následne Szabóa zavolá do lavice za účelom výpovede. Ten ale vypovedať nechce. „Inžinier Szabó využíva právo nevypovedať. Už sa ho nič nespýtate,“ povedala Sabová a otočila sa na Kočnera. Ten sa preto hlási o vyjadrenie ku dôkazu.

14:06 – Telefonáty sú v maďarčine a ide o rozhovory medzi Miroslavom Marčekom a Tomášom Szabóom. „Netreba sa o ničom rozprávať pred ňou,“ zaznie v telefonáte. Szabó následne hovorí, že začali kolovať príbehy o tom, ako si zarába, a začalo mu to vadiť.

13:48 – Súd po prestávke pokračuje. Senát sa bude zaoberať nahrávkami telefonátov.

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: aktualizované, Alena Zsuzsová, Daniel Lipšic, Ján Kuciak, kauza Kuciak, Marián Kočner, Martina Kušnírová, obžalovaní, odsúdený, senát, Špecializovaný trestný súd, Tomáš Szabó, vražda Jána Kuciaka, Zoltán Andruskó

Súvisiace články