Spoločnosť Zahraničné Top

Apple predstavil nové modely iPhonov. Ľudia si už robia z neho na internete psinu

Tim Cook predstavuje nové modely iPhonov. Zdroj: SITA/AP

CUPERTINO – Apple sa chce opäť presadiť na trhu so smartfónmi. Proti najväčším rivalom Samsungu a Huawei nasadila kalifornská spoločnosť nové modely prístrojov iPhone 11, ktoré predstavila verejnosti v utorok v meste Cupertino. Sú vybavené trojitou kamerou a majú mať taký výkon, ako nikdy predtým. 

 

Túto udalosť už fanúšikovia iPhonov túžobne očakávali. Šéf spoločnosti Apple – Tim Cook predstavil v divadle Steva Jobsa v Cupertine svoje nové vylepšené prístroje. Medzi nimi aj iPhony 11. Mnohí však zastávajú názor, že k žiadnej prevratnej revolúcii nedošlo. 

Okrem nich firma prezentovala aj nové hodinky Apple Watch a nový iPad. 

Tretie oko

Nový iPhone 11 prichádza v troch variantoch. Dva topmodely dostali prívlastok Pro a Pro Max. Oba majú OLED displej, iPhone Pro s uhlopriečkou 5,8 palca a Pro Max s uhlopriečkou 6,5 palca. Nový procesor A13 Bionic má byť najvýkonnejší, aký Apple doteraz vyvinul. 

Najväčšou novinkou však je nový trojitý fotoaparát na zadnej strane prístroja. Ako ďalší výrobcovia, aj Apple vsadil na tri senzory a tri objektívy. Jeden 12-pixelový s normálnou ohniskovou vzdialenosťou, ďalší 12-pixelový má na starosti dvojitý optický zoom a posledný v rade, tiež 12-pixelový, je určený pre super širokouhlé zábery. Všetky tri sa naraz spustia pri každom zachytení záberu, iPhone potom vytvorí z trojice obrazov čo najlepšiu fotografiu.

Obidva modely Pro budú disponovať s 64, 256 alebo 512 GB vnútornou pamäťou. 

Toto sú ceny nových iPhonov v dolároch. Zdroj: SITA/AP

Toto sú oficiálne ceny pre slovneský trh 

  • iPhone 11 Pro (64GB) – 1149€
  • iPhone 11 Pro (256GB) – 1319€
  • iPhone 11 Pro (512GB) – 1449€
  • iPhone 11 Pro Max (64GB) – 1249€
  • iPhone 11 Pro Max (256GB) – 1419€
  • iPhone 11 Pro Max (512GB) – 1649€

Tretí chudobnejší model

Tretím smartfónom, ktorý Tim Cook na prezentácii predstavil, má jednoduchšie označenie iPhone 11. Nahrádza lacnejší rad XR doterajšej generácie. Technicky v mnohom zodpovedá drahším modelom, ale sú tu aj nejaké rozdiely. Apple na tomto prístroji nepoužil OLED displej, ale “len” 6,1-palcovú LED obrazovku.

iPhone 11 tiež nedisponuje trojitým fotoaparátom. Namiesto toho je na zadnej strane prístroja iba štandardná kamera a senzor s ultra širokouhlým záberom.

iPhone 11 bude mať vnútornú pamäť s veľkosťami 64, 128 alebo 256 GB a jednotlivé varianty budú stáť 799, 849 alebo 969 eur. Na trh by sa mal dostať 20. septembra.

Dva topmodely majú trojitý fotoaparát. Zdroj: SITA/AP

Zbohom 3D Touch

Ani jeden z nových modelov nebude mať funkciu 3D Touch. Je to funkcia displeja, ktorá rozoznáva rôzne sily dotyku. Apple namiesto toho zvolil možnosť známu už z prístrojov s Androidom, ktorá rozoznáva dĺžku dotyku. 

Väčšia výdrž

Nové iPhony budú mať aj väčšiu výdrž. Model 11 Pro by mal v bežnej prevádzke vydržať o štyri hodiny dlhšie, ako jeho predchodca XS. Pro Max by mal vydržať dokonca o päť hodín dlhšie, než jeho predchodca XS Max. Môže to byť aj tým, že upustenie od hrubšieho displeja s 3D Touch technológiou umožnilo umiestnenie väčšej batérie. Najmenší model 11 by mal mať výdrž dlhšiu o hodinu, než mal model XR.

Pri fotení sa sputia všetky senzory. Zo záberuov potom prístroj vyrobí čo najlepšiu fotografiu. Zdrj: SITA/AP

Piata generácia hodiniek

Novinkou na novej generácii Apple Watch je displej, ktorý sa nikdy nevypne. Ciferník a informácie na ňom sú teda stále viditeľné bez toho, aby jeho užívateľ musel (ako na doterajších modeloch) zdvihnúť ruku. Hodinky majú kompas a niektoré nové pohybové funkcie. Extra vymoženosti, ktoré mal aj predchodca, ako je meranie EKG, vodeodolnosť, rozoznanie pádu, zostávajú aj na novom modele.

Piata generácia Apple Watch bude mať telo z alumínia, ušľachtilej ocele, titánu a keramiky. K tomu budú, samozrejme, dodávané aj rôzne náramky. Hodinky budú stáť 449 eur, najdrahší model z keramiky sa bude predávať za 1499 eur. Na trh by sa mali dostať 20. septembra.

V Cupertine predstavili aj nové Apple Watch. Zdroj: SITA/AP

Vylepšený iPad

Nový iPad má 10,2-palcový Retina displej, procesor A10 a najnovšiu verziu operačného systému iPadOS. Má tiež zástrčku na jednoduché pripojenie klávesnice. 

Najlepšia je ale na novom iPade jeho cena. Najlacnejší model (32GB pamäte a WLAN) bude stáť 379 eur. Do predaja sa má dostať 30. septembra. Top model s 128 GB bude stáť 619 eur a vo výbave bude mať modul WLAN aj LTE.

K novému iPadu sa bude dať jednoducho pripojiť klávesnica. Zdroj: Apple

Na internete si z nich urobili sporák