Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Zahraničné Top

MIMORIADNE VAROVANIE Veľké zneužívanie DETÍ, robia z nich PRIEKUPNÍKOV! Šokujúce DETAILY, ako lákajú žiakov a koľko na tom zarábajú

Ilustračná foto. Zdroj: regiony.sk

SLOVENSKO – S podvodmi cez internet sa v poslednom období roztrhlo vrece. Ale to, že do toho zatiahli aj deti, z ktorých robia priekupníkov falošných produktov, prekračuje ďalšiu hranicu. Mnohí si pritom ani neuvedomujú, že páchajú podvod. Myslia si o sebe, že sú v postate mladí podnikatelia.

Na internetových bazároch nájdete hromadu lákavých ponúk na kúpu nových bezdrôtových slúchadiel Apple AirPods. Ak sú za podozrivo nízku cenu, takmer vždy ide o podvod – napodobeninu. Síce ju na prvý pohľad len ťažko rozoznáte od originálu, v realite má, jemne povedané, nedostatočnú kvalitu. Chabý zvuk a krátku životnosť.

Falošné AirPods predávajú nielen dospelí, ale aj deti. Na trend, ktorý sa aktuálne rozmohol, upozornili známi českí reportéri z kanálu Kluci z Prahy, ktorí sa dlhodobo venujú podvodom. Nami získané informácie však nasvedčujú, že podvodom zarábajú aj deti na Slovensku.

Ako to funguje a kto na tom zarába?

Ako vysvetľuje reportér, falošné slúchadlá cez internet zoženiete v Česku v prepočte za približne 6 eur. Ak ich následne predáte ako originály za 100 či 200 eur, zisk je jednoducho obrovský. Ako si zarobiť priekupníctvom napodobenín, vysvetľujú prevažne videá na sociálnej sieti Tik-Tok. “Máš iba 200 korún (cca 8 eur) od maminky na desiatku do školy a potrebuješ peniaze? Tak si nás práve našiel. Pridaj sa do najlepšie resell rodiny,” lákajú podvodníci žiakov, ktorým dávajú aj rady, ako na tom zarobiť čo najviac.

Českí reportéri, ktorí obvolali stovky predajcov a stretli sa s desiatkami z nich, vravia o podvode obrovského rozsahu. Ako zaznamenali na videu, na osobné stretnutie, kde si mali vymeniť tovar a peniaze, prišli aj maloleté deti. Niektoré nemali ani 15 rokov!

Varujte deti, zarobiť sa snažia aj na Slovensku

Množstvo ponúk na falošné AirPods nájdete aj na slovenských stránkach. Niektorí predajcovia priznávajú, že ide o napodobeniny, iní klamú, že ich napríklad dostali ako darček, ktorý nepotrebujú.

Naša redakcia hovorila s Michaelou z východného Slovenska, ktorej mladší 13-ročný brat takmer na takýto podvod doplatil. Falošné slúchadlá Apple sa mu pokúsil cez internet predať iba o čosi starší, neplnoletý chlapec. Našťastie, v tomto prípade včas zakročili rodičia.

Apple je mimoriadny silná značka. Tzv. love brand, ktorého produkty túžia vlastniť deti aj dospelí. Často sú vnímané ako ukazovateľ statusu. Nie každý si však drahú elektroniku môže dovoliť, a práve to je ako stvorené pre biznis podvodníkov. Varujte pred tým vašej okolie a najmä deti. Môžu prísť nielen o peniaze, ale aj zapliesť sa do problémov s podvodníkmi i zákonom.