Spoločnosť Zahraničné

Austrália obvinila Čínu a Rusko zo šírenia dezinformácií o koronavíruse

Zdroj: TASR / AP

CANBERRA – Čína a Rusko využívajú obavy súvisiace s pandémiou koronavírusu na podkopávanie západných demokracií a na šírenie internetových dezinformácií. Uviedla to austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Payneová, ktorú v stredu citovala tlačová agentúra AP.

 

“Je znepokojujúce, že niektoré krajiny využívajú pandémiu na podkopávanie liberálnej demokracie a na propagáciu vlastných autoritárskych modelov vládnutia,” uviedla ministerka v utorkovom vystúpení na pôde Austrálskej národnej univerzity (ANU) v Canberre. Zámerne šírené dezinformácie podľa ministerky prispievajú k atmosfére strachu a rozdelenia vo svete v čase, keď je potrebná medzinárodná spolupráca a porozumenie.

Payneová sa v tejto súvislosti odvolala na minulotýždňovú správu Európskej komisie, podľa ktorej niektoré krajiny, predovšetkým Rusko a Čína, zaplavujú Európu cielenými vplyvovými operáciami a dezinformačnými kampaňami. Tie okrem iného šíria zavádzajúce a falošné informácie týkajúce sa liečby a šírenia koronavírusu.

Podľa austrálskej ministerky sa na šírení podobných dezinformácií prostredníctvom internetu podieľa aj Turecko. Takýmto snahám možno podľa nej čeliť len posilnením globálnej spolupráce a podporou medzinárodných organizácií vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).