Politika Zahraničné

Austrálsky premiér sa ospravedlnil za to, že bol na dovolenke v čase, keď zomreli hasiči

Premiér Scott Morrison po smrti dvoch dobrovoľných hasičov zrušil dovolenku. Zdroj: SITA / AP

SYDNEY – Austrálsky premiér Scott Morrison vydal v piatok nezvyčajné verejné ospravedlnenie po tom, ako prišli o život dvaja dobrovoľní hasiči bojujúci s lesným požiarom na východnom pobreží krajiny. Ich smrť rozhnevala verejnosť a Morrison preto predčasne ukončil dovolenku na Havaji, píše agentúra Reuters.

 

Tri austrálske štáty sužujú lesné požiare už niekoľko týždňov. Plamene doposiaľ zničili viac ako 700 domov a spustošili takmer tri milióny porastov.

Dvaja dobrovoľní hasiči, otcovia rodín vo veku 32 a 36 rokov, zomreli vo štvrtok, keď ich auto privalil strom priamo na okraji požiaru. Počet obetí požiarov sa tak od začiatku októbra zvýšil na osem. Šesť ďalších hasičov utrpelo vo štvrtok vážne zranenia.

Krátko po zverejnení informácie o úmrtí dvojice hasičov premiér Morrison vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že sa čo najrýchlejšie vráti z rodinnej dovolenky na Havaji. Premiérova dovolenka podľa Reuters vyvolala ostrú kritiku verejnosti po tom, ako sa rapídne zhoršila situácia okolo požiarov.

“Hlboko ľutujem, ak sa niekoho z mnohých Austrálčanov, ktorých zasiahli strašné lesné požiare, dotklo to, že som si v tomto čase vzal dovolenku s rodinou,” uviedol Morrison vo vyhlásení.

Morrison neskôr pre rozhlasovú stanicu 2GB objasnil, že cestu plánovali ako prekvapenie pre dcéry, aby im nahradil dovolenku pôvodne naplánovanú na január, ktorú zrušil kvôli svojim oficiálnym cestám do Japonska a Indie.

Najľudnatejší austrálsky štát Nový Južný Wales vyhlásil v súvislosti s bezprecedentne intenzívnymi požiarmi buša vo štvrtok sedemdňový stav núdze.

Na území Nového Južného Walesu momentálne zúri 100 lesných požiarov, z ktorých len zhruba polovicu sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu. Lokalizovaný je aj “megapožiar”, ktorý horí len zhruba 70 kilometrov od Sydney a zahaľuje toto najväčšie austrálske mesto oblakom toxického dymu.

Po celej krajine vyčíňa viac ako 200 požiarov, z ktorých 70 klasifikovali ako požiare mimo kontroly.

Morrisonova konzervatívna liberálno-národná koaličná vláda je terčom kritiky verejnosti za nedostatočné opatrenia v boji proti týmto požiarom, ako aj za nedostatok účinných opatrení na boj s klimatickou zmenou.

Vo štvrtok sa pred sídlom premiéra v Sydney zhromaždili stovky rozhnevaných demonštrantov.