Regióny Banská Bystrica Top

AUTENTICKÉ FOTO Až 11 MEDVEĎOV napáchalo VEĽKÉ ŠKODY! Ľudia v ŠOKU: TOTO spravili kvôli POTRAVE

Medvede napáchali škody. Zdroj: TASR, FB/Martin T.

BANSKÁ BYSTRICA – Medvede sú v dnešných dňoch najviac pranierované zvieratá na Slovensku. Obzvlášť to platí na Podpoľaní, kde najnovšie prekvapili tým, čo dokázali napáchať na lúke v honbe za potravou. Podľa pozorovaní sa ich tam zišlo až 11 dospelých i mláďat, ktoré zanechali škody.

Správanie medveďov je dnes pod drobnohľadom odborníkov aj širokej laickej verejnosti. “Žeby nový fenomén? Čo dokáže medveď spôsobiť na lúke, trvalom trávnatom poraste,” s prekvapením píše na sociálnej sieti Patrik, ktorý pracuje v štátnych Lesoch SR. Prikladá k tomu sériu fotografií, na ktorých vidieť, ako hľadanie potravy prinútilo medvede vyhrabávať pasienky a žrať tam nájdené pandravy (larvy). Tie sú zdrojom bielkovín.

Galéria
Čo dokáže spôsobiť medveď. Zdroj: FB/Patrik M.
Čo dokáže spôsobiť medveď. Zdroj: FB/Patrik M.
Čo dokáže spôsobiť medveď. Zdroj: FB/Patrik M.
Čo dokáže spôsobiť medveď. Zdroj: FB/Patrik M.
Čo dokáže spôsobiť medveď. Zdroj: FB/Patrik M.
Medveď hodujúci na pandravách. Zdroj: FB/Martin T.
navigate_before
navigate_next

O tom, že je to dielo medveďov, potvrdzuje snímka zachytávajúca jedného medveďa za bieleho dňa. Ako však Patrik predpokladá, jeden medveď toto spôsobiť nemohol. “Tento stravovací fenomén trvá na Hrochoti už pár týždňov a rozširuje sa aj na ďalšie lúky. Za dnešné ráno som narátal 11 jedincov, mladších aj dospelých hodujúcich na pandravách,” potvrdzuje Patrikove slová Martin. Ten bol zmapovať škody po medveďoch po oslovení Okresného úradu v Banskej Bystrici na podnet predsedu Poľnohospodárskeho družstva Hrochoť. “Konkrétne pri tejto lúke z jej oficiálnej výmery 8,02 ha je znehodnotených cca 70 % plochy,” priblížil.

Pandravy ako potravu zvyknú vyhľadávať diviaky. Objavili sa preto pochybnosti, či škody na lúke neboli spôsobené kombináciou medveďov a diviakov. “Diviakov v týchto miestach niet,” reagoval Patrik.