Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Bežné LIEKY predstavujú OBROVSKÉ NEBEZPEČENSTVO: Namiesto nosa vám ostane len DIERA! Stále viac ľudí je závislých

ZDROJ: TASR/Jaroslav Novák, zoznam.sk

BRATISLAVA – Nádchá trápi nejedného z nás najmä počas nepriaznivého počasia. Mnohí práve preto siahneme po kvapkách do nosa. Niektoré z nich sú ale veľmi návykové. Pri dlhodobom užívaní sa vám môže aj prepadnúť nos.

Spreje do nosa, ktoré patria do skupiny sympatomimetík, poskytujú rýchlu úľavu pri akútnej nádche. Ich princíp fungovania je veľmi jednoduchý ako uviedol vedec a lekár, Oto Sova pre Tv noviny: „Nosné spreje obsahujú roztoky, ktoré spôsobujú zúženie krvných ciev v nose, s tým zníženie až odstránenie opuchu sliznice, ktorá spôsobuje upchatie nosa.“

Po ich vstreknutí nastane úľava, ktorá núti pacienta, aby ich nabudúce opäť použil. Týmto sa dostáva do blúdneho kruhu.

Kvapky do nosa, ktoré obsahujú návykovú látku, xylometazolín, nájdeme pod obchodnými názvami Olynth, Otrivin, či Orinox a mnoho iných. Návykový je aj Muconasal Plus, hoci obsahuje miesto xylometazolínu účinnú látku tramazolín. Nebezpečenstvo tkvie hlavne v tom, že sú voľnopredajné. Vzniká pri nich fyzická závislosť. Bez prísunu tejto návykovej látky nedokáže človek fungovať.

„Tento stav je veľmi vážny, pretože v dôsledku zníženia krvného prietoku cievami nosnej sliznice táto môže aj odumrieť, podľahnúť plesniam ba spôsobiť aj prepadnutie nosnej prepážky,“ dodáva doktor Sova. Ide o problém, ktorý nesie názov – sanorinizmus, teda chronická lieková nádcha.

Skryté nebezpečenstvo

Návyk vzniká hlavne kvôli nedoržaniu stanovených lehôt, do ktorých je potrebné sprej vysadiť, ako vysvetlila farmaceutka, Miriam Jauschová. Pri dlhšom používaní vzniká tolerancia na liečivo. Prejavuje sa pocitom plného nosa a opuchom.

Nepríjemnú skusenosť mala aj pacientka, ktorá si na kvapkách tiež vybudovala závislosť. „Po čase som si všimla, že večer som na sprej do nosa vola vyslovene odkázaná. Ak som si ho nedala, mala som nos upchatý takým spôsobom, akoby mi do neho niekto nalial betón. Jednoducho žiadny prietok vzduchu, von a ani dnu,“ zdôverila sa so svojou skúsenosťou.

Lekára vyhľadala až vtedy, keď sprej používala 5 a viackrát počas dňa. Keď jej lekár vyšetril nos, skonštatoval, že mala šťastie. Mohla totiž natrvalo stratiť nos, a to prepadnutím nosovej prepážky. Ide o mimoriadne bolestivý a nezvratný stav, kedy dôjde k deformácii nosa. V horšom prípade ostane namiesto nosa neestetická diera.

„Nariadil mi okamžité a úplné vysadenie všetkých sprejov do nosa, ktoré som kedy používala. Miesto nich mi dal nejaký iný, na báze kortikoidov. Povedal, že prvé dni a najmä noci budú náročné, ale že do týždňa by sa to malo stabilizovať,“ opisuje svoju skúsenosť závislá pacientka.

Skúsenosti so závislosťou majú viacerí

Závislosť na kvapkách do nosa poznajú viacerí. “Ja som tiež asi 2 roky používala dennodenne Muconasal, a potom som vďaka pani doktorke prestala a paráda,” píše Tatiana.

Monika musí po každej chorobe trpieť napuchnutú slznicu aspoň týždeň, aby sa jej závislosť nevrátila. “Po každej chorobe musím pretrpieť týždeň, aby som sa úplne zbavila toho začarovaného kruhu. V minulosti som to používala často, teraz si už na to dávam pozor. Extrémne návykové to je,” opisuje svoju skúsenosť.

Jana skončila kvôli závislosti aj na operácii. “Dlhých 15 rokov som používala dennodenne sprej do nosa. Mala som 4 operácie, kým mi to pomohlo, ale chválabohu, to už mám za sebou. Aj keď ich niekedy musím použiť pri chorobe, ale nie už denno-denne. Radšej si preplachujem s Vincentkou,” podelila sa so svojou skúsenosťou Jana.

Mnohí ľudia si dokázali pomôcť so závislosťou aj sami. “Je to tak, našťastie som sa toho ľahko zbavila narieďovaním spreja soľným roztokom až na “homeopatické” koncentrácie. Išlo to rýchlo a už som sa obozretne týmto sprejom vyhýbala. Teraz používam len spreje na bylinnej báze a nádchu nemám dlhšie než dva dni,” radí Lucia.

Lukáš si zase pomohol nútenou abstinenciou: “Najľahšia cesta ako z toho von bez trýznenia je 10 dní dávať sprej len do jednej dierky, zatiaľ sa tá druhá stabilizuje, a potom opäť 10 dní, kým sa dá dokopy druhá. Cca o 3 týždne je po tom.”