Domáce Spoločnosť Top

Pravé biele Vianoce sme nezažili už roky. Meteorológ prezradil, či sa ich ešte vôbec dočkáme

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Čakajú nás konečne biele Vianoce? Hoci to vonku zatiaľ na december nevyzerá, čoskoro nás zmena počasia zrejme príjemne prekvapí. Aj keď tento rok nebol “Martin na bielom koni”, “či Barbora neťahala sane do dvora”, biele Vianoce si v niektorých kútoch Slovenska naozaj užijete. Už tento víkend totiž na celom Slovensku prevláda chladnejšie počasie, ktoré by malo ovplyvniť aj vianočné sviatky. Meteorológ Pavel Matejovič prezradil, že Slováci by sa mali do konca roka dočkať ešte aj snehu. 

 

Vianoce sa blížia a veľa z nás očakáva, že budú po mnohých rokoch konečne biele. V poslednom období totiž vždy na sviatky akoby zázrakom stúpne teplota nad 10 stupňov Celzia a vonkajšie prostredie viac ako koniec decembra pripomína skorú jar. Podobne je tomu aj teraz – v polovici pracovného týždňa Slovensko prekvapili teploty nad 12 stupňov Celzia a slnečná obloha, ktorá lákala na tenšie vrstvy oblečenia. To sa ale čoskoro zmení. Podľa meteorológia Pavla Matejoviča bude síce do konca týždňa prevládať teplejšie počasie, no “začiatkom budúceho týždňa sa počasie začne meniť. Spočiatku k nám prenikne od západu chladnejší morský vzduch, ktorého prílev sa však najskôr prejaví na horách, kde sa tekuté zrážky zmenia na snehové.” 

Na Vianoce by malo snežiť iba na horách. Zdroj: SHMÚ

Ochladzovať sa bude aj počas vianočných sviatkov, avšak zrážky v nížinách budú jedine dažďové. Sneh by sa mal však vyskytnúť na horách. Tí, ktorí sa rozhodli stráviť Vianoce v lone prírody a doteraz sa báli, či budú mať na Vianoce sneh, tak nemusia mať vrásky na čele. Ďalšie dni má nasledovať ešte výraznejšia zmena. “Po Vianociach by mal začať do strednej Európy prúdiť od severovýchodu studený pevninský vzduch a mrazivé počasie so snehom by sa malo objaviť aj v nížinách. Teda na Silvestra a Nový rok môže byť počasie úplne odlišné od toho, aké zažívame v týchto dňoch. To je však ešte pomerne ďaleko na nejakú presnejšiu predpoveď,” vysvetlil Matejovič.

Ako dodal, posledné pravé biele Vianoce boli na Slovensku v roku 2002. Tento rok sa na ne budú môcť tešiť najmä v horských oblastiach. “Aj napriek všeobecnému rastu teploty vzduchu sa sneh v zime bude stále vyskytovať, hoci nie tak často, ako tomu bolo v minulosti. Teda je len otázkou času, kedy celé Slovensko pokryje na Vianoce opäť biela perina. Môže to byť napríklad už aj o rok,  je to skôr vec náhody, kedy taká situácia nastane,” uzavrel Matejovič.

Pravé biele Vianoce boli na Slovensku naposledy v roku 2002. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček