Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Biznis NAJBOHATŠIEHO Slováka hlási obrovskú STRATU! Peniaze doň vložili aj bežní Slováci: Ľudí varovala aj Národná banka

Podnikanie, prepúšťanie, peniaze, financie, Slovensko. Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik
Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik

SLOVENSKO – Investovanie do realít bolo vnímané ako stávka na istotu, ktorá prináša stabilné výnosy. Slováci majú v realitných fondoch zainvestovaných 2,5 miliardy eur. Teraz však prichádzajú pochybnosti. Fond HB Reavisu, ktorý patrí najbohatšiemu Slovákovi, zrazu hlási obrovské straty.

Ivan Chrenko, ktorý sa dostal do svetového miliardárskeho rebríčka ako prvý Slovák žijúci v domovskej krajine, s majetkom 1,7 miliardy eur kraľuje rebríčku najbohatších Slovákov. Svoje imanie nadobudol vďaka developerskej skupine HB Reavis zameranej najmä na projekty kancelárskych nehnuteľností. Avšak keďže čoraz viac ľudí pracuje z domu, prestávajú byť tak lukratívnym biznisom, ako ešte nedávno.

Náhly prepad o tretinu

Realitný fond CE REIF, za ktorým stojí práve skupina najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka HB Reavis, spadol až o tretinu (- 32 percent). Ako píšu Aktuality, “realitný fond sa otvoril drobným investorom a dopadlo to katastrofou”. Spoločnosť sa odvoláva na zvýšené úrokové sadzby, ale priznáva aj odchod niekoľkých väčších nájomcov komerčných budov, ktorých sa zatiaľ nepodarilo nahradiť.

Ešte nedávno vyzeralo všetko lákavo, investorov však najnovšie čakalo nemilé prekvapenie. Hodnota akcií sa znížila z 1321 na 889 eur. Nárazovo tak fond vymazal zhodnotenie, ktoré nabral od roku 2011, približuje Index. Prudký pokles hodnoty fondu preto vyvoláva otázku, či nehnuteľnosti nemal ocenené nerealisticky.

NBS upozorňovala na riziká už vlani

Do fondu pritom svoje peniaze nevložili iba veľkí investori. Začiatkom vlaňajška sa totiž otvoril aj pre drobných investorov. Minimálna výška investície poklesla z 50-tisíc na 10-tisíc eur.

Na riziko, ktoré sa ukrýva v komerčných nehnuteľnostiach, upozorňovala Národná banka Slovenska v správe o finančnej stabilite v novembri minulého roka. Varovala, že spoločnosti v realitnom biznise sa vyznačujú vyššou mierou zadlženosti v porovnaní s inými sektormi.