Spoločnosť Politika Zahraničné

Bloomberg: Guterres chce zostať šéfom OSN aj druhé funkčné obdobie

Antonio Guterres. Zdroj: TASR / AP

NEW YORK – Generálny tajomník OSN António Guterres v nedeľu informoval piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, že by chcel zostať vo svojom úrade druhé funkčné obdobie. S odvolaním sa na diplomatické zdroje to uviedla agentúra Bloomberg News.

 

Bývalý portugalský premiér tento svoj zámer zrejme čoskoro oznámi predsedovi Valného zhromaždenia OSN, uviedli dvaja diplomati oboznámení so záležitosťou, ktorí si želali zostať v anonymite, keďže rozhodnutie zatiaľ nebolo zverejnené.

Guterres (71) sa postu generálneho tajomníka svetovej organizácie ujal v januári 2017 na päť rokov, funkčné obdobie sa mu tak skončí záverom tohto roka.

Podľa diplomatov Guterres, ktorému sa podarilo vyhnúť hnevu amerického prezidenta Donalda Trumpa z veľkej časti tým, že šéfa Bieleho domu verejne nekritizoval, čakal pred svojím rozhodnutím o opätovnej kandidatúre na výsledky novembrových volieb v USA.

Guterresov hovorca zatiaľ nereagoval na žiadosti o vyjadrenie.

USA sa za vlády Trumpa opakovane dostávali do sporov s OSN a jej organizáciami, keď okrem iného vystúpili zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a rozhnevali členov BR OSN snahami ukončiť aj to, čo zostáva z tzv. jadrovej dohody s Iránom.

Novozvolený americký prezident Joe Biden prisľúbil zmenu doterajšieho jednostranného prístupu Washingtonu návratom do WHO, snahou napraviť dohodu s Iránom a opätovne sa pripojiť k parížskej klimatickej dohode.

Väčšina z posledných generálnych tajomníkov OSN pôsobila na poste dve funkčné obdobia a diplomati očakávajú, že pätica stálych členov BR OSN – Rusko, USA, Spojené kráľovstvo, Čína a Francúzsko – by podporila opätovné zvolenie Guterresa.

Proces výberu šéfa svetovej organizácie kritici označili za netransparentný s tým, že päť stálych členov BR OSN v ňom má nadmerný vplyv. Objavujú sa aj výzvy na zvolenie prvej ženy do tejto funkcie.