Regióny Košice Prešov Top

Boj o upratovanie prešovskej nemocnice sa vyostruje: Kde je pravda?

Zdroj: archív

PREŠOV – Kto hovorí pravdu, a kto klame? Medzi Prešovom a Košicami to vrie. Dôvodom však nie sú ani tak obyvatelia východoslovenských metropol, ale úplne iný problém. V hlavnej úlohe totiž vystupuje prešovská nemocnica – Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana a upratovacia firma Hopos. Obe strany tvrdia, že ich pravda je tá skutočná. Aká je však realita? Zoznam.sk sa na celý problém pozrel podrobnejšie.

 

 

Písal sa koniec februára tohto roku. Prešovská nemocnica sa rozhodla, že ukončí zmluvu s košickou firmou Hopos, ktorá im dlhé roky poskytovala svoje upratovacie služby. Konkrétne zmluvu vypovedali k 28. februáru tohto roku, teda firme dali len pár dní na to, aby sa z priestorov „vypratala“. Dôvod bol jasný – čistiace práce si vie vraj vedenie nemocnice zabezpečiť vo svojej réžii a oveľa lacnejšie.

A tu sa začína celý problém zamotávať. Firmu Hopos síce rozhodnutie nemocnice nepotešilo, ale akceptovali ho. Postoj firmy sa zas nepáčil vedeniu nemocnice – súčasný riaditeľ Ľubomír Šarník totižto neočakával, že firma bude s „vyhadzovom“ súhlasiť a vyhlásil, že zneužili postavenie jediného dodávateľa a vyvinuli na neho nátlak, keďže nemali za nich náhradu. 

Medializované informácie vs. ako to bolo naozaj?

Zoznam.sk vo veci oslovil obe strany, aby poskytli svoj pohľad na vec. Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove po dôkladnej analýze dospela k záveru, že je schopná upratovať vo vlastnej réžii výrazne lacnejšie oproti cenám, ktoré vo verejnej súťaži ponúkla firma Peter Duchyňa – Hopos , Košice, ktorá bola v tom čase dlhoročným  dodávateľom upratovacích služieb pre nemocnicu. V priebehu 3 rokov,  na ktoré mala byť zmluva uzatvorená, môže nemocnica ušetriť takmer 2 mil €. Povinnosťou vedenia nemocnice je efektívne hospodáriť s verejnými financiami , preto sa nemocnica rozhodla súťaž zrušiť,“ napísali z prešovskej nemocnice. Podľa dokumentov, ktoré má redakcia k dispozícii, bola súťaž ukončená v marci 2020 a neskôr úplne zrušená koncom októbra 2020, voči čomu sa košická firma odvolala na Úrad pre verejné obstarávanie. „Po  námietkach zo strany  firmy Hopos nakoniec Rada úradu pre verejné obstarávanie  dňa 17.2.2021 potvrdila, že rozhodnutie nemocnice bolo správne a zrušenie súťaže bolo oprávnené,“ dodali z nemocnice. To dospelo k jedinému – dňa 22. februára tohto roku bolo firme doručené zrušenie objednávky, a to k 28, februáru. Od 1. marca tak už nemali v nemocnici upratovať. Dôvodom malo byť odborné vyjadrenie, že nemocnica si vo svojej réžii vie hospodárnejšie zabezpečiť upratovanie a ušetriť takmer polovicu z vysúťaženej ceny – konkrétne tvrdili, že dokážu ušetriť viac ako 2 milióny eur.

 

Hrozilo, že chodby prešovskej nemocnice nebude mať kto umývať. Zdroj: FNsP Prešov

Firma Hopos sa však bráni, že posudok, ktorý si dala nemocnica vypracovať, nepočítal s kompletnými nákladmi na zamestnanca (neboli zahrnuté náklady ako stravné lístky, dovolenky, príplatky, pracovné oblečenie a podobne). Okrem toho bol posudok vypracovaný len na 50 ľudí a nie na 79 ako v prípade upratovacej firmy.

 Ďalšie komplikácie

Celá vec sa však začala komplikovať, keď 25. februára zaslala firma nemocnici akceptáciu zrušenia objednávky, čo nemocnicu zaskočilo. Nemala totiž plán B a nemal im tak od 1. marca nik upratovať. Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana ponúkla dodávateľovi  predĺženie spolupráce o 1 alebo 2 mesiace, počas ktorých  by došlo k uzatvoreniu zmluvy o prevode a prechode pracovných práv a povinností. Nemocnica by tak  prevzala do svojho stavu väčšinu zamestnancov dodávateľa,“ tvrdí nemocnica s tým, že košická firma hrubo zneužila svoje postavenie a používala na vedenie nemocnice nátlak. Nemocnica z toho dôvodu povolala svoj personál, hlavne sanitárov a zdravotníckych asistentov, ktorým mala ponúkať odmenu 50 eur za deň za upratovanie nemocnice. Tento stav mal trvať iba pár dní, pretože už začiatkom marca mala do nemocnice nastúpiť nová náhrada za Hopos, košická firma Bubbu.

Zaujímavosťou je, že v čase zadania zákazky mala Bubbu podlžnosti voči štátu a upratovačky hľadala cez sociálne siete, pričom v inzeráte neboli uvedené potrebné kvalifikačné zručnosti. Domnievame sa že pri práci nebolo dodržané BOZP. V dohode o práci (ktorú má redakcia k dispozícii) nie je uvedená suma za hodinu, ale suma 43 eur mesačne . Maximálny počet odpracovaných hodín pri pracovnej činnosti je 10 hodín týždenne ak za mesiac je to 40 hodín a zamestnanec ma dostať 43 eur koľko ma plat na hodinu ? Minimálna suma na hodinu pre „dohodárov“ je podľa Zákonníka práce 3,58€. Zároveň v dohode je uvedené bežné upratovanie, nie je tam zahrnutá dezinfekcia , ktorá je v nemocničnom prostredí nevyhnutná,“ uvádza firma Hopos. Firmu Bubbu sme vo veci oslovili, do uzávierky nám neodpovedali. V prípade zaslania reakcie budeme článok aktualizovať.

 

Firma Bubbu dlží štátu vyše tisíc eur. Zdroj: Finstat

Iný pohľad na vec

Konateľ firmy Hopos Peter Duchyňa, má na celú vec vlastný názor. Podľa ich výpočtov by zamestnanci nemocnice, ktorí by sa starali o čistotu, museli podať nadštandardný a hlavne nereálny výkon. Napríklad ak naši zamestnanci zmývali dlážky, robili 800 metrov štvorcových denne, pri hospodárnejšom nápade nemocnice by rovnaký zamestnanec musel zmyť 1400 metrov štvorcových. Upratuje sa 11 objektov, čo znamená 98 oddelení. Nedokážem si predstaviť pri 46 ľuďoch, že keď im vypadne päť, desať ľudí, ako to zvládnu. Po našich výpočtoch by museli zvýšiť produktivitu každej upratovačky o šesťdesiat percent,“ uvádza Duchyňa. Po doručení zrušenia dohody sa stretol so zástupcami nemocnice, kde sa dohodli, že nemocnica od firmy odkúpi zariadenie a väčšinu zamestnancov si presunie k sebe.

Prvotne som chcel pristúpiť na dohodu prechodu práv a povinností a s nemocnicou sa dohodnúť , no dňa 25.2.2021 na stretnutí mi bolo povedané , že by prevzali len časť zamestnancov čo bolo v príkrom rozpore s tým, čo sme si dohodli dva dni predtým.  Zo strany nemocnice došlo k porušeniu dohody, a vtedy došlo u nás k rozhodnutiu, že pokiaľ sa nebudú dodržovať dohodnuté podmienky, nebudeme upratovať – čiže my sme sa nikam nezbalili, bol to následok rozhodovania prešovskej nemocnice, ktorá nedokázala dodržať jeden alebo dva dni predtým dohodnuté,“ uvádza Duchyňa pre Zoznam.sk. Nemocnica v maile, ktorý posielala námestníčka nemocnice priznáva, že „majú dlhodobo záujem o presunutie zamestnancov a techniky firmy Hopos pod nich“.

Zdroj: archív

A čo zamestnanci?

Celý spor, ktorý prebieha medzi firmou a prešovskou nemocnicou, spôsobil, že firma je od 1. mája v likvidácii. Vo firme bolo zamestnaných 79 ľudí. Väčšina zamestnancov dala výpoveď, pretože mali možnosť nastúpiť do nového zamestnania – prešovskej nemocnice. Podľa Duchyňu nikomu z nich nerobili problémy a vyhoveli im. Z tých, ktorí ostali, je väčšina na PN a podľa Zákonníka práce im nie je možné dať výpoveď. Čo sa týka ostatných zamestnancov je to už v kompetenciách likvidátora. Všetkým zamestnancom sme poslali informáciu a kontakt na likvidátora, aby im boli  poskytnuté všetky informácie a postupy ohľadom  nárokov z pracovnoprávnych vzťahov, ozrejmil Duchyňa.

Nemocnica má však voči firme podlžnosti, nevyplatili im faktúry vo výške takmer jeden milión eur. „Domnievam sa , že bolo cielené zo strany vedenia nemocnice našu firmu vyšachovať a spôsob ktorý si vybral bolo neuhrádzanie faktúr , čo bolo pre nás likvidačné,“ uvádza šéf firmy. „Sekeru“ priznala aj samotná nemocnica. Nemocnica má voči dodávateľovi Peter Duchyňa – Hopos, Košice záväzky z predchádzajúcich období, ktoré bude postupne splácať,“napísali z nemocnice. Firma Hopos vo veci podala aj trestné oznámenie.

A aká je súčasná situácia v nemocnici? Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana Prešov od 1.4.2021 upratujú  všetky priestory vo vlastnej réžii  vlastní zamestnanci. Všetci pracovníci majú požadované skúsenosti a absolvovali potrebné školenia. V nemocnici platia prísne protiepidemiologické a hygienické pravidlá, ktoré sa dodržiavajú. Ubezpečujeme všetkých pacientov a návštevníkov nemocnice, že hygiena je jeden zo základných atribútov, na ktorý veľmi dbáme a vieme ho garantovať,“ uzavreli z nemocnice.

Galéria
Zdroj: FNsP Prešov
Zdroj: archív
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: FNsP Prešov
Zdroj: FNsP Prešov
Zdroj: archív
Zdroj: Finstat
Zdroj: FNsP Prešov
navigate_before
navigate_next

*Celý problém budeme naďalej sledovať