Bol to teplotne nadpriemerný október. Budúci týždeň však už príde prudká zmena počasia

BRATISLAVA – Čaká nás prudké ochladenie. Babie leto, ktoré tento rok prinieslo až letné dni, čoskoro skončí a vystrieda ho typické jesenné počasie. Napriek tomu bol október z pohľadu meteorológov teplotne napriemerný. Pekné slnečné a teplé dni tak vystriedajú upršané, chladné a veterné. Aké počasie tak môžeme najbližšie očakávať?

 

Zhruba dva týždne trvá na Slovensku babie leto s príjemnými, až letnými teplotami, slnečnými lúčmi a bezvetrím. Napriek tomu, že sa z rána na väčšine územia vyskytujú hmly, je počasie cez deň veľmi príjemné a prakticky abnormálne teplé. “Po prechodnom ochladení na začiatku tohto mesiaca začala počasie na území Slovenska ovplyvňovať tlaková výš nad juhovýchodnou Európou. Medzi ňou a brázdou nízkeho tlaku nad západnou Európou prúdil do strednej Európy zo Stredomoria a severnej Afriky veľmi teplý, pôvodom tropický vzduch. V dôsledku takéhoto vývoja skončí tento mesiac ako teplotne nadnormálny,” vysvetlil pre Glob.sk meteorológ a klimatológ Pavel Matejovič. Ako ďalej uviedol, ustálené a teplé počasie, ktoré sa nazýva aj babie leto, je v októbri bežné.

Babie leto sa na Slovensku drží už niekoľko dní. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

To sa však už začiatkom budúceho týždňa zmení. Obyvatelia Slovenska by sa podľa meteorológov mali pripraviť na chladnejšie počasie, a tým pádom si aj pripraviť šatník s teplejším a nepremokavým oblečením. Kým ešte v nedeľu sa môžeme tešiť na slnečné lúče a teploty do 22 stupňov Celzia, v pondelok sa zobudíme do upršaného rána. “Cez našu oblasť prejde ďalej na juhovýchod studený front, za ktorým sa k nám v chladnejšom vzduchu od severozápadu rozšíri výbežok vyššieho tlaku vzduchu,” vysvetľujú meteorológovia zo SHMÚ. Situácia sa však nezmení ani nasledujúce dni, a tak je pravdepodobné, že od budúceho týždňa budeme vidieť slnečné lúče len sporadicky. Upršané a zamračené počasie sa odrazí aj na teplotách – tie na začiatku týždňa dosiahnu ešte maximálne 18 stupňov, postupne budú viac a viac padať. Rovnako nízke budú aj nočné teploty, na viacerých územiach už hrozia aj prízemné mrazy. Podľa predpovede počasia majú byť cez víkend (t.j. piatok, sobota, nedeľa) bude slnečno, a denné teploty vystúpia na 19 stupňov Celzia. V pondelok by mali denné teploty dosiahnúť maximálne 16 stupňov Celzia, v utorok príde k väčšiemu teplotnému rozdielu, maximálne teploty dosiahnu od 8 do 13 stupňov, v stredu bude najchladnejšie – denné teploty dosiahnu maximálne 11 stupňov Celzia.

Zdroj: archív

Nadpriemerne teplý rok

Podľa Matejoviča nie je ale abnormálne teplý len október. “Veľmi teplé počasie však pretrváva v priebehu celého tohto roka, leto bolo na väčšine územia Slovenska najteplejšie od začiatku meteorologických pozorovaní. Globálne otepľovanie sa okrem iného prejavuje aj v tom, že prevládajú obdobia s nadnormálne teplým počasím. Tak je tomu aj tento rok, pričom chladnejšie obdobia sú oveľa kratšie,” vysvetlil. Dokazujú to aj merania meteorológov zo SHMÚ, podľa ktorých bol august teplotne aj zrážkovo nadpriemerný. “Mesiac skončil ako celok väčšinou o 1,5 až 2,5 stupňa nad úrovňou normálu 1981-2010. Na viacerých miestach sme zaznamenali piaty najteplejší august v histórii pozorovaní. Priemerná teplota mesiaca dosiahla v nížinách zväčša 21 až 23°C a v dolinách a kotlinách s nadmorskou výškou 600 až 800 m bola priemerná mesačná teplota väčšinou 16 až 19°C,” uviedli v tom čase na sociálnej sieti. Napriek tomu bolo pomerne veľa zrážok, celkovo spadlo väčšinou od 70 do 150 mm zrážok.

To, aké počasie bude najbližšie dni, si viete prečítať aj na stránke predpovede.sk.

Nadpriemerné teplé počasie je počas celého roka, výnimkou nebolo ani leto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Viac o téme: babie leto, dážď, globálne otepľovanie, meteorológovia, napriemerné teploty, Pavel Matejovič, počasie, SHMÚ, slnečné počasie, slnenčné dni, teplé oblečenie, teplý rok, upršané dni, zamračená obloha

Súvisiace články