Regióny Bratislava Šport Top

BOLI TO NERVY A STRES: Ján Volko sa v hodine dvanástej kvalifikoval na olympiádu do Tokia

Ján Volko v šprinte na 100 metrov na atletickom mítingu Pravda Televízia Slovnaft v Šamoríne. Zdroj TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Skvelá správa pre slovenský šport. Nominačnú istotu na tokijskú olympiádu majú až deviati slovenskí atléti. Chodci na 50 km Matej Tóth s Michalom Morvayom, chodci na 20 km Mária Katerinka Czáková a Miroslav Úradník, bežkyňa na 800 m Gabriela Gajanová, prekážkarka na 400 m Emma Zapletalová, kladivári Marcel Lomnický a Martina Hrašnová, šprintér Ján Volko. 

 

Práve najúspešnejší slovenský atlét uplynulých 3 rokov Ján Volko prežíval pri olympijskej kvalifikácii najväčší stres. Aj keď má titul, striebro a bronz z halových majstrovstiev Európy a je jedným z najrýchlejších bežcov na Starom kontinente. Na jeho “obľúbenej” stovke mal síce nominačnú istotu už niekoľko týždňov pred jej uzávierkou, čo bolo 29.júna o polnoci, ale na dvojstovke to bolo otázne. Svetová atletika totiž zaradila do rebríčka päť šprintérov z “rozvojových krajín” (tzv. universality place), takže Volko sa zosunul na 53. miesto a v závere kvalifikácie ho tak môžu predstihnúť maximálne traja šprintéri. Tokijskú istotu by mu na 200 m zabezpečil čas 20,77 z víkendových majstrovstiev Slovenska, no tam napokon zabehol iba 21,16.

“Som veľmi sklamaný. Beh bol úplne katastrofálny. Vôbec neviem, prečo to takto dopadlo. S takýmto výkonom by som na OH veľa vody nenamútil. Myslel som si, že to bude lepšie, že sa aspoň pod 21 sekúnd dostanem. Drel som až do konca, ale keď som sa pozrel na časomer, nebol to príjemný pocit. Po troch týždňoch, keď som pre zranenie netrénoval, však môžem byť vôbec rád, že som mohol bežať a preteky dokončil zdravý,” priznal Volko po pretekoch.

 

Najlepší slovenský šprintér Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou. Zdroj TASR / Michal Svítok

 

24 ročného Bratislavčana limitovalo zranenie na vnútornej strane ľavého stehna ešte z mítingu P-T-S v Šamoríne na začiatku júna v behu na 100 m. Kontrolné vyšetrenie odhalilo svalové poranenie a odporúčanie lekárov bolo jasné – preventívna štvortýždňová prestávka. “Kontrola ukázala, že poranené miesto sa zahojilo, takže noha by to mala vydržať,” povedala Volková trénerka Naďa Bendová. Napokon všetko skončilo viac ako dobre, nomináciu na olympiádu má najlepší slovenský šprintér v suchu. V Tokiu tak bude Volko štartovať ako prvý Slovák na 100 aj 200 metrov. Na oboch tratiach sa kvalifikovalo po 56 šprintérov a Volko bol na stovke na 43. mieste v redukovanom rebríčku, na dvojstovke na 54.mieste.

Celkovo budeme mať  v Tokiu 39 športovcov, čo je najmenej v histórii. Doteraz najmenej športovcov (47) sme mali v Londýne 2012. Šéfom výpravy bude športový riaditeľ Slovenského olympijského a športového výboru Roman Buček. Prezident Anton Siekel pre zranenie oka do Japonska necestuje. “S počtom nominovaných nie som spokojný, ale je to výsledok reality, v ktorej sa v súčasnosti šport na Slovensku nachádza. Hovoríme o čísle 39 športovcov, ale to sa ešte môže zlepšiť v prípade, že by medzinárodné federácie uvoľnili nejaké kvóty pre našich športovcov. Našou úlohou do budúcnosti však je, aby sa nám zlepšovali nie len počty, ale aj kvalita športovcov. Čaká nás veľa práce a zo strany SOŠV je našou povinnosťou prijať a nastaviť také opatrenia v rámci práce národných športových zväzov a TOP tímu, aby sa to prejavilo aj na športových výkonoch,” uviedol prezident Anton Siekel.

 

Letná olympiáda v Tokiu 2021 bude extrémna po organizačnej aj bezpečnostnej stránke. Zdroj: TASR / AP

 

Počet Slovákov pod piatimi “letnými” kruhmi má už dlhodobo klesajúcu tendenciu. Na prvých hrách v ére samostatnosti v roku 1996 v Atlante sa zúčastnilo dokopy 71 športovcov, o štyri roky neskôr v austrálskom Sydney ich síce bolo vďaka futbalistom, basketbalistkám a vodným pólistkám až rekordných 108, no na ďalších olympiádach išiel počet výrazne dole. V Aténach reprezentovalo Slovensko 64 olympionikov, v Pekingu 57 a na hrách v Londýne 2012 už iba 47 športovcov, čo bola doteraz historicky najmenšia výprava. Pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro súťažilo 51 slovenských športovcov.

Slovenskí športovci zložia slávnostný sľub do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej 14. júla v Prezidentskej záhrade. Zatiaľ však nie je jasné, kto sa oň postará. Rovnako nie je známe ani meno vlajkonosiča výpravy na slávnostnom otváracom ceremoniáli 23. júla na Olympijskom štadióne v Tokiu. “Športovci majú v týchto fázach ešte svoje sústredenia a kontrolné súťaže, takže musíme najprv zistiť, kto sa na sľube zúčastní a po tom rozhodneme. Na post vlajkonosiča máme niekoľko možností, ale ešte to nie je definitívne,” povedal Buček.

 

Letná olympiáda v Tokiu 2021 bude extrémna po organizačnej aj bezpečnostnej stránke. Zdroj: TASR / AP

Nominácia slovenskej výpravy na OH 2020 v Tokiu

ATLETIKA (9)

Matej Tóth, Michal Morvay (obaja chôdza na 50 km M), Marcel Lomnický (hod kladivom M), Emma Zapletalová (400 m pret. Ž), Ján Volko (100 m a 200 m M*), Martina Hrašnová* (hod kladivom Ž), Miroslav Úradník* (chôdza na 20 km M), Mária Katerinka Czaková* (chôdza na 20 km Ž), Gabriela Gajanová* (800 m Ž)

ŠPORTOVÁ STREĽBA (7)

Erik Varga, Marián Kovačócy (obaja trap M aj mix trap), Juraj Tužinský (vzduchová pištoľ 10 m), Patrik Jány (vzduchová puška M, ľubovoľná malokalibrovka 3×40 M), Zuzana Rehák ŠtefečekováJana Špotáková (obaja trap Ž aj mix trap), Danka Barteková (skeet Ž)

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA (5)

Peter Gelle (K1 M 1000 m), Samuel Baláž, Adam Botek (obaja K2 M na 1000 m a K4 M na 500 m), Denis Myšák, Erik Vlček (obaja K4 M na 500 m)

VODNÝ SLALOM (4)

Jakub Grigar (K1 M), Matej Beňuš (C1 M), Eliška Mintálová (K1 Ž), Monika Škáchová (C1 Ž)

STOLNÝ TENIS (3)

Wang Jang (dvojhra M), Ľubomír Pištej (miešaná štvorhra): Barbora Balážová (dvojhra Ž, miešaná štvorhra)

TENIS (3)

Norbert Gombos (dvojhra M), Filip Polášek, Lukáš Klein (štvorhra M)

CESTNÁ CYKLISTIKA (2)

Peter Sagan (preteky s hromadným štartom M), Juraj Sagan (preteky s hromadným štartom M, časovka M)

BEDMINTON (1)

Martina Repiská (dvojhra Ž)

BOX (1):

Andrej Csemez (do 75 kg M)

GOLF (1)

Rory Sabbatini (jednotlivci M)

LUKOSTREĽBA (1)

Denisa Baránková (olympijský luk Ž)

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA (1)

Barbora Mokošová (viacboj Ž)

ZÁPASENIE – VOĽNÝ ŠTÝL (1)

Boris Makojev (do 86 kg M)