Zahraničné Politika Top

Boris Johnson môže ako minister len príjemne prekvapiť

BRATISLAVA – Za vymenovaním lídra kampane za brexit Borisa Johnsona na post ministra zahraničných vecí Spojeného kráľovstva vo vláde Theresy Mayovej vidí analytik Vladimír Bilčík niekoľko rovín. Jednou z nich je snaha Mayovej vybudovať politickú budúcnosť a perspektívu v Konzervatívnej strane, na čo ale najprv potrebuje usporiadať mocenské pnutie v strane, ktoré bolo aj dôvodom vyhlásenia referenda, upozornil Bilčík. Vladimír Bilčík je vedúci výskumného programu Európska únia Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) a zároveň pôsobí na katedre politológie Univerzity Komenského v Bratislave.

“Theresa May potrebovala ukázať schopnosť zvládnuť novú rovnováhu medzi dvoma tábormi v strane,” okomentoval zloženie nového kabinetu Bilčík. Pokiaľ ide o Borisa Johnsona Bilčík uviedol, že každá nominácia si zaslúži určitý priestor. “Začína s nie práve pozitívnymi nálepkami. Je to ale pre neho príležitosť, môže už len príjemne prekvapiť,” dodal analytik s tým, že aj on bude podliehať určitým obmedzeniam súvisiacim s funkciou. “Bude pod prirodzeným tlakom – bude niesť zodpovednosť. Minister zahraničných vecí je úplne iná pozícia, ako je post starostu alebo poslanca. So zodpovednosťou prichádza aj tlak na politický výkon,” skonštatoval Bilčík.

Okrem toho analytik upozornil aj na to, že vo svojej funkcii bude mať oklieštené portfólio. V otázke brexitu sa totiž bude angažovať samotná premiérka Mayová a euroskeptik David Davis bude ministrom pre vystúpenie Británie z EÚ. Ďalší z podporovateľov kampane za odchod krajiny z EÚ Liam Fox bude ministrom pre medzinárodný obchod. “Boris Johnson bude skôr manažovať vzťahy so zvyškom sveta ako vnútroúnijné vzťahy,” predpokladá Bilčík. Upozornil ale, že dôležitá bude jeho úloha vo vzťahu k NATO práve pre bezpečnostnú architektúru Európy. “Len najbližší čas ukáže, ako sa svojej úlohy zhostí,” uzavrel Bilčík.