Zahraničné Top

Bosna: Zbili novinára – kolegovia a Americké veľvyslanectvo sú pobúrení

Sarajevo   – Americké veľvyslanectvo a bosnianski novinári vyjadrili v pondelok pobúrenie po tom, ako neznámi ľudia v nedeľu večer zaútočili a vážne zranili reportéra nezávislej bosniansko-srbskej televíznej stanice. Informovala o tom agentúra AP.
Reportéra BNTV Vladimira Kovačeviča hospitalizovali po útoku dvoch maskovaných mužov, ktorý sa udial neďaleko jeho domu v Banja Luke v Srbmi spravovanej časti Bosny.
Kovačevič zverejnil na Twitteri fotografiu, kde má zakrvavenú a obviazanú hlavu. Uviedol, že muži na neho zaútočili kovovými tyčami, keď sa vracal domov po dokončení reportáže z protivládnej demonštrácie.
“Snažil som sa brániť a kričal som o pomoc, keď ma bili po hlave a po tele. Potom unikli na aute,” povedal pre BNTV.
Táto televízna stanica je terčom kritiky bosniansko-srbských úradov za svoju nezávislú redakčnú politiku. V pondelok začala svoj program so začiernenou obrazovkou.
Americké veľvyslanectvo v Sarajeve uviedlo na Twitteri, že útoky na novinárov sú “neakceptovateľné”. “Pevne bránime právo novinárov prinášať správy bez strachu z odvety. Keď sú žurnalisti umlčaní, spoločnosť trpí,” uviedla ambasáda.
Zväzová organizácia bosnianskych novinárov vyhlásila, že útok má za cieľ zastrašiť nezávislé médiá. Obvinila tiež autoritárskeho bosniansko-srbského lídra Milorada Dodika z vedenia kampane proti nezávislým médiám tým, že označuje ich reportérov za “nepriateľov, špiónov a zahraničné bábky”. Tým robí z novinárov “otvorené ciele” pre útočníkov, píše sa vo vyhlásení asociácie.
Dodik navštívil v pondelok Kovačeviča v nemocnici a povedal, že si je istý, že úrady nie sú za týmto útokom. “Nie je pravda, že panuje lynčovacia atmosféra a ja to odmietam,” uviedol pre novinárov po návšteve.
V pondelok sa na protestnej akcii pred sídlom bosnianskosrbského prezidenta Dodika zhromaždili stovky demonštrantov, predovšetkým z radov novinárov a predstaviteľov mimovládnych organizácií.
Ako podľa rozhlasovej stanice Slobodná Európa uviedol Marko Divkovič, šéf novinárskej zväzovej organizácie Bosny a Hercegoviny, išlo v tomto roku už o 41. útok na žurnalistu v tejto postjuhoslovanskej republike. Tamojší novinári preto na protestnom zhromaždení pohrozili, že budú bosnianskosrbské orgány bojkotovať v prípade, ak útok na Kovačeviča neobjasnia v priebehu nasledujúcich piatich dní.