Domáce GPlus Politika Spoločnosť Top

Brexit sa Slovákov dotkne v mnohých ohľadoch. Aj na hraniciach a pri telefonovaní

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Hoci chaos okolo vystúpenia Británie z EÚ na chvíľku ustúpil, členské štáty Únie sa naň naplno pripravujú. Výnimkou nie je ani Slovensko. Ministerstvo zahraničných vecí sa rozhodlo pripraviť pre občanov žijúcich v Británii dokument, ktorý im pomôže zistiť, na čo majú a na čo nemajú po brexite nárok, a akých situácii sa majú vyvarovať. Glob.sk vám prináša výber  najdôležitejších informácii pre turistov, aj pre tých, ktorí chcú v Británii zostať. 

 

Paradoxom je, že na brexit sa viac pripravujú členské štáty EÚ, ako samotní Briti. Zatiaľ čo oni riešia najmä vnútornú politiku a to, či z EÚ ešte vôbec chcú odísť, zostávajúce štáty sa pripravujú najmä po praktickej stránke. Slovensko prijalo takzvaný “lex brexit”, ktorý niektoré situácie upravuje po legislatívnej stránke, takisto sa naši politici i podnikatelia snažia ľudí prilákať späť domov. Okrem toho je však nutné informovať aj ľudí, ktorí sa rozhodnú v Británii napriek všetkému zostať.

Každý osemdesiaty občan Slovenska žije vo Veľkej Británii, hovoria dáta. Zároveň by sme mali byť treťou najväčšou východoueurópskou komunitou. Predbehli nás len Poliaci a Litovci. Dnes však tieto čísla už nemusia byť aktuálne, chaos okolo vystúpenia Britov z EÚ mohol časť Slovákov donútiť vrátiť sa domov, alebo odísť do inej krajiny.

Prehľadný manuál z dielne Ministerstva zahraničných vecí SR môže pomôcť najmä tým, ktorí sa rozhodli v Británii zostať napriek brexitu. “Všetci slovenskí občania, ktorí žili, pracovali alebo študovali na území Spojeného kráľovstva pred dňom brexitu, nech bude tento dátum akýkoľvek, budú mať nárok na zisk trvalého pobytu v Spojenom kráľovstve,” informuje ministerstvo. Treba si podať žiadosť a následne úrady rozhodnú, či vám udelia trvalý pobyt alebo “status pred trvalým pobytom.” Ktorý scenár bude ten váš, to záleží na tom, či ste v Británii menej ako 5 rokov alebo viac.

Po tom, čo sa úspešne zaregistrujete a získate jeden zo statusov, môžete na trhu práce fungovať tak, ako doteraz. “Spojené kráľovstvo však od 1. januára 2021 plánuje spustiť novú schému pre pobyt migrantov z tretích krajín, kam po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ budú patriť aj členské štáty EÚ, vrátane Slovenskej republiky. Občania Slovenskej republiky, ktorí na územie Spojeného kráľovstva s cieľom zamestnať sa prídu po tomto dátume, rovnako ako tí obča- nia Slovenskej republiky, ktorým uplynie platnosť dočasného pobytu (European Temporary Leave to Remain), už budú spadať pod nové a zatiaľ neznáme imigračné podmienky Spojeného kráľovstva,” upozorňuje ministerstvo.

Rovnako máte minimálne do decembra 2020 právo na takú zdravotnú starostlivosť, ako doteraz. Ako sa budú podmienky meniť potom, zatiaľ nevedno. Podobne je to aj pri sociálnom zabezpečení. “Aj v prípade odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody sa na úrovni sociálnej ochrany prakticky nič nezmení a britská vláda sa zaväzuje, že počas prechodného obdobia, do 31. decembra 2020, bude pokračovať ochrana sociálneho zabezpečenia na rovnakom stupni, ako doteraz,” opisuje rezort zahraničia. Otáznik však visí nad ďalšími rokmi.

Študenti sa budú musieť zariadiť

Vzdelávanie a štúdium na vysokých školách a univerzitách je plne v rukách členských štátov. Táto politika je nezávislá od členstva štátu v EÚ.

Spojené kráľovstvo v súčasnosti umožňuje študentom z členských krajín EÚ a EZVO (Európskeho združenia voľného obchodu – Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko) študovať na britských vysokých školách a univerzitách za rovnakých podmienok, ako majú domáci britskí študenti. Ide predovšetkým o poplatky za štúdium, ako aj ľahší prístup k študentským pôžičkám. “Britská vláda prisľúbila, že pre študentov z EÚ, ktorí začínajú štúdium v akademickom roku 2019/2020, zostanú poplatky a finančná pomoc na rovnakej úrovni ako v súčasnosti, a to bez ohľadu na to, kedy Spojené kráľovstvo skutočne opustí EÚ,” popisuje ministerstvo. Podľa nich však nie je jasné, ako sa situácia zmení po roku 2020. Predpokladá sa však, že školstvo pre tretie krajiny výrazne zdražie. Dá sa to povedať na základe toho, čo vieme dnes – študenti z USA či Austrálie platia viac.

V prípade neriadeného brexitu hrozia Británii veľké problémy. (TASR/AP)

Do Británie sa množstvo ľudí dostane práve cez program Erasmus +. Aj táto téma bola preto predmetom diskusie zostávajúcich štátov EÚ s Britániou. Dospeli k dohode, ktorá zaručuje, že študenti, ktorí svoj program začali pred 31. októbrom 2019 ho budú môcť aj bez problémov dokončiť. “Pokiaľ ide o vedu, výskum a inovácie, je zrejmé, že Spojené kráľovstvo má aj po vystúpení z EÚ záujem v (súčasnom programe 2014-2020) Horizont 2020 pokračovať a zapojiť sa aj do budúceho programu Horizont Európa 2021-2027, (ale zrejme) už ako tretia krajina pridružená (asociovaná) k programu,” dodáva ministerstvo.

Na hraniciach si opäť postojíme

Británia bude musieť po vystúpení z EÚ riešiť aj to, ako bude pristupovať k turistom. Podľa doteraz známych informácií by pri krátkodobých pobytoch v Spojenom kráľovstve mal byť zachovaný bezvízový styk. Na hranice sa však vrátia kontroly a pokiaľ sa rozhodnete do Británie vycestovať ako turista, pripraviť si budete musieť aj svoj cestovný pas. “Platný občiansky preukaz bude ako doklad totožnosti možné použiť na vstup do Spojeného kráľovstva do 31. decembra 2020,” informuje rezort. “Pri vstupe na územie SR zo Spojeného kráľovstva bude môcť byť batožina podrobená colnej kontrole. Návštevníci zo Spojeného kráľovstva budú mať pri odchode z EÚ nárok na vrátenie DPH,” dodávajú.

Čo sa týka leteckej dopravy, vo vzťahu medzi Slovenskom a Britániou by k zmene dôjsť nemalo. Nemali by sa meniť ani kontroly na letiskách, či úkony spojené so žiadaním náhrady za problémový spoj. Problémy môžu mať skôr tí, ktorí sa rozhodnú ísť do Británie autom. Minimálne v prvé mesiace po brexite sa očakávajú zdržania na hraniciach či v prístavoch. Zmení sa tiež rýchlosť dodania zásielok prostredníctvom pošty, tieto služby dokonca zrejme zdražejú. Pozor si tiež bude treba dať na telefonovanie a využívanie mobilných služieb v Británii. Odo dňa ich odchodu z EÚ sa totiž už nebudú na Britániu vzťahovať pravidlá, ako doteraz. Treba byť pozorný najmä pri  využívaní mobilných dát.

Snahu o vystúpenie sprevádza chaos

V júni 2016 sa v Spojenom kráľovstve konalo referendum o vystúpení krajiny z Európskej únie. Vtedajší premiér David Cameron prisľúbil jeho konanie v rámci predvolebnej kampane. Voľby vyhral a svoj sľub splnil. On sám bol prívržencom zotrvania v Únii.

Lenže občania Veľkej Británie sa tesnou väčšinou rozhodli pre opustenie EÚ. Dosluhujúca britská premiérka Theresa Mayová sa počas roka 2019 trikrát pokúšala v parlamente presadiť dohodu o vystúpení, ktorú vyrokovala s Bruselom. Poslanci ju zakaždým odmietli.

Británia mala pôvodne odísť z Európskej únie 29. marca, avšak tento termín bol neskôr posunutý na 12. apríla – a potom, keď Mayová nezískala dostatočnú poslaneckú podporu na schválenie svojej dohody, až na 31. októbra.

Galéria
FOTO TASR/AP
SY 20 Paríž – Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) víta britskú premiérku Theresu Mayovú pred stretnutím 9. apríla 2019 v Paríži. FOTO TASR/AP
Britská premiérka Theresa Mayová odchádza z britského parlamentu 27. marca 2019. Britská premiérka Theresa Mayová odstúpi zo svojej funkcie, ak poslanci schvália návrh dohody o odchode Británie z EÚ, ktorú s Bruselom uzavrela jej vláda. Informáciu potvrdil úrad premiérky na Downing Street. FOTO TASR/AP
Stále nie je jasné, ako bude brexit prebiehať. (TASR/AP)
Zdroj: TASR / AP
Demonstrators set off from at Hyde Park Corner in London, Saturday Sept. 9, 2017, protesting Britain’s plans to withdraw from the European Union. The marchers plan to converge on Parliament Square to challenge the government’s plan to implement Brexit by 2019. (John Stillwell/PA via AP)
A man walks by the British and EU flags in the corridor of the European Council building in Brussels on Wednesday, March 29, 2017. British Prime Minister Theresa May has signed a letter invoking Article 50 of the bloc’s key treaty, the formal start of exit negotiations. (AP Photo/Virginia Mayo)
Brexit Direction Sign
navigate_before
navigate_next