Zahraničné Politika Top

Británia sa zúčastní eurovolieb. Môže sa z toho stať nočná mora

Európsku úniu môže po voľbách čakať poriadny chaos. Zdroj: TASR / Michal Svítok

LONDÝN/BRATISLAVA – Britská premiérka Theresa Mayová do poslednej chvíle dúfala, že sa jej napokon podarí presadiť dohodu o riadenom vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ). Žiaľ nepodarilo sa jej to ani na niekoľký pokus a tak musela ustúpiť a hľadať iné cesty.

 

Veľká Británia sa v každom prípade zúčastní volieb do Európskeho parlamentu. Pred pár dňami to v Londýne oznámil podpredseda vlády David Lidington. I keby došlo k dohode o brexite, už zostáva veľmi málo času na uskutočnenie potrebných krokov smerujúcich k schváleniu dohody o vystúpení z EÚ ešte pred eurovoľbami.

Lidington však zdôraznil, že vláda ešte zväčší svoje úsilie, aby bol odklad brexitu čo najkratší.

Ako ovplyvní účasť Britov voľby do europarlamentu?

Účasťou Británie v eurovoľbách vzniká dosť zvláštna situácia. Všetci účastníci musia teraz plánovať dvojmo. Najmä tvrdí zástancovia brexitu sa dostali do absurdnej situácie, keď musia bojovať o miesta v parlamente, ktorý striktne odmietajú. Ale aj Európska únia sa kvôli brexitovému chaosu dostala do tiesne.

Keďže už je jasné, že sa Briti zúčastnia volieb, musí EÚ počítať s dvoma veľkými problémami. Zmenšenie parlamentu z 751 na 705 kresiel zatiaľ odpadá. Prerozdelenie 27 zo 73 britských kresiel (zvyšných 46 chce EÚ podržať v rezerve pre budúcich členov), o ktorom bolo rozhodnuté zákonom, sa neuskutoční. Napríklad Francúzsko a Španielsko by získali o päť poslancov viac a Slovensku by pripadlo jedno kreslo navyše.

Zmenšenie a prerozdelenie parlamentu v okamžiku brexitu sa podľa zdrojov z europarlamentu potom bude dobiehať. Na voľné miesta potom zasadnú kandidáti z iných krajín z posledných miest zoznamu.

Britská premiérka Theresa Mayová počas prejavu na rokovaní Dolnej snemovne britského parlamentu v Londýne 29. januára 2019. (TASR/AP)

Budú voľby do europarlamentu aj hlasovaním o brexite?

Experti sa tiež obávajú, že voľby do europarlamentu budú zároveň akýmsi opakovaným hlasovaním o osude brexitu. Mohla by sa opakovať situácia z komunálnych volieb, ktoré sa konali minulý štvrtok v Severnom Írsku a veľkej časti Anglicka. V nich konzervatívci stratili oproti voľbám spred štyroch rokov 1335 zo 4000 kresiel ako aj väčšinu v 45 obecných radách. 

Labouristi stratili 86 kresiel, čiže sa im nepodarilo vyťažiť zo slabosti konzervatívcov. Jasnými víťazmi sa stali proeurópski liberálni demokrati so ziskom 704 dodatočných kresiel a zelení. V prieskumoch úspešná nová Strana brexitu sa volieb ešte nemohla zúčastniť. Výsledok komunálnych volieb sa všeobecne hodnotí ako trest pre najväčšie strany za ich neschopnosť v konaní ohľadom brexitu.

Séf Labouristickej strany Jeremy Corbyn. Väčšina jeho spolustraníkov si praje nové referendum o brexite. Zdroj: SITA/AP

Mayovej dohoda môže opäť prepadnúť

Mayová sa po neúspechu v komunálnych voľbách snaží vyjsť v ústrety labouristom. Podľa Sunday Times je pripravená, držať Veľkú Britániu v colnej únii až do parlamentných volieb v roku 2022. Okrem toho by mohla vo veľkej miere akceptovať nariadenia EÚ o pohybe tovaru, ale aj prevziať zamestnanecké práva EÚ do britského právneho systému. A práve to sú hlavné požiadavky labouristov.

Lenže kompromis medzi konzervatívcami a labouristami pre rýchly odchod z EÚ môže na oboch stranách viesť k vnútrostraníckym konfliktom.  Konzervatívni zástancovia úplného odtrhnutia od Únie (tzv. Hardlineri) sú kategoricky proti zotrvaniu v colnej únii. Zatiaľ, čo väčšina v Labouristickej strane je zas za druhé referendum a zotrvaní v EÚ.

Ak tieto krídla oboch strán odmietnu súhlasiť s kompromisom, Mayovej dohoda opäť prepadne. A to už štvrtýkrát.

Nigel Farage by so svojou novou Stranou brexitu mohol v eurovoľbách predbehnúť konzervatívcov aj labouristov. Zdroj: SITA/AP

Vzniká nebepečenstvo

Zatiaľ to teda nevyzerá na dohodu v spore o vystúpenie krajiny z Únie a tak vzniká nebezpečenstvo, že eurovoľby budú nakoniec zúčtovaním s britskou politikou. Mnoho ľudí vo Spojenom kráľovstve je extrémne vynervovaných z mnohomesačného brexitového chaosu v britskom parlamente. A z neschopnosti poslancov zjednotiť sa na spôsobe ukončenia členstva v Únii.

Podľa jedného prieskumu inštitútu pre skúmanie verejnej mienky YouGov z polovice apríla môže labouristov a konzervatívcov preskočiť Strana brexitu Nigela Faragea. Vo voľbách do Európskeho parlamentu by s 23 percentami mohla získať najviac hlasov v Británii.

Ak sa to naozaj stalo, tak veľkú časť britských kresiel by získali tvrdí oponenti EÚ. To by však nepriblížilo Britániu k brexitu, ale mohlo by to na celé mesiace úplne paralyzovať Európsku úniu. Tejto nočnej more môžu zabrániť len samotní Briti. Majú na to dva týždne.