Politika Domáce Top

Britov za brexit netrestajme, ale ani neodmeňujme, tvrdí Kukan

BRATISLAVA – Veľkú Britániu by sme za ich rozhodnutie o odchode nemali trestať, ale ani odmeňovať. Myslí si to europoslanec a bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan.

Pripomenul, že zástancovia brexitu Boris Johnson a Nigel Farage, ktorý dokonca odstúpil z postu lídra Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), očividne nemali stratégiu, čo sa stane po brexite.

O dôsledkoch nerozmýšľali

“Zdá sa, že ani tí najzúrivejší zástancovia odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie vôbec nepremýšľali o tom, čo sa stane deň po brexite. Snáď najzarytejší zástanca Boris Johnson, ani náš kolega Nigel Farage, vôbec nemysleli na budúcnosť,” okomentoval situáciu po referende Kukan.

“Pravda je, že na základe článku 50 nemôže Európska únia robiť vôbec nič, pokiaľ nedostane oficiálnu informáciu, že krajina vystupuje z Európskej únie,” dodal Kukan s tým, že to podľa neho môže byť koncom roka.

Neférová kampaň

S takýmto časovým rámcom počíta aj nová britská premiérka Theresa Mayová, ktorú Kukan označil za “umiernenú”.

“O Angličanoch sa hovorí, že sú veľkí gentlemani – táto kampaň však bola veľmi neférová, používalo sa v nej veľmi veľa lživých argumentov, lží. Keby som po takejto kampani vyhral, nebol by som taký šťastný, ako sú zástancovia brexitu,” dodal Kukan.