Zahraničné Politika

Britská kráľovná otvorila schôdzu parlamentu, predstavila program vlády

Na snímke zľava britská kráľovná Alžbeta II. a princ Charles počas slávnostného otvorenia novej schôdze britského parlamentu v Londýne 14. októbra 2019. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN – Kráľovná Alžbeta II. v pondelok na spoločnom zasadnutí oboch komôr britského parlamentu slávnostne otvorila novú schôdzu zákonodarného zboru a predstavila program vlády premiéra Borisa Johnsona na ďalšie legislatívne obdobie. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

 

“Prioritou mojej vlády vždy bolo vyviesť Britániu 31. októbra z Európskej únie a nadviazať s jej členskými štátmi nové partnerské vzťahy založené na voľnom obchode a priateľskej spolupráci,” povedala kráľovná Alžbeta II. na spoločnom zasadnutí Snemovne lordov a Dolnej snemovne britského parlamentu.

Okrem iného tiež avizovala, že vláda premiéra Johnsona predloží parlamentu návrh zákona o životnom prostredí. “Po prvý raz budú environmentálne princípy zakotvené v zákone,” povedala Alžbeta II. v prejave  prednesenom na pôde Snemovne lordov. Opatrenia Johnsonovej vlády v environmentálnej oblasti sa budú týkať aj skvalitnenia života voľne žijúcich zvierat zníženia znečistenia životného prostredia plastami.

Johnsonova vláda tiež predloží parlamentu na schválenie nový zákon o prisťahovalectve, ktorý bude podľa kráľovnej “tvoriť základ spravodlivého, moderného a globálneho imigračného systému”. Vláda tiež zabezpečí, aby občania EÚ žijúci v Británii mali právo v tejto krajine zostať.

Zmeny, ktoré vláda navrhne, sa budú týkať aj takých oblastí, ako sú súdnictvo či systém verejného zdravotníctva. Johnsonov kabinet chce podľa kráľovnej dosiahnuť, aby boli páchatelia ťažkých zločinov odsudzovaní na dlhšie tresty odňatia slobody a aby boli posilnené právomoci polície pri zadržiavaní osôb podozrivých zo závažnej trestnej činnosti.

Počas svojej vlády otvorila kráľovná Alžbeta II. schôdzu parlamentu už 65. krát, pričom do Snemovne lordov prišla v sprievode princa Charlesa. Jej prejav musia ešte 21. alebo 22. októbra schváliť poslanci Dolnej snemovne. Naposledy však poslanci kráľovu reč odmietli schváliť v roku 1924 za vlády Juraja V., napísala na svojej webovej stránke Sky News.