Politika Zahraničné

Britský parlament by mal znova hlasovať o brexite 29. januára

Britský parlament by mal znova hlasovať o brexite 29. januára. (TASR/AP)

LONDÝN – Britský parlament očakáva, že o spôsobe vystúpenia krajiny z EÚ budú poslanci opäť hlasovať 29. januára, a to po širokej rozprave týkajúcej sa vládnych plánov a možných pozmeňovacích návrhov. Tlačová agentúra AP to uviedla vo štvrtok s odvolaním sa vyjadrenie vodkyne Dolnej snemovne parlamentu Andrey Leadsomovej.

Spomínaný dátum bol podľa Leadsomovej vyčlenený na celodennú rozpravu a hlasovanie.

Britská premiérka Theresa Mayová sa plánuje vrátiť do parlamentu budúci pondelok, aby predložila revidovaný plán tzv. brexitu po tom, ako utrpela zdrvujúcu porážku pri tohtotýždňovom hlasovaní poslancov o dohode, ktorú vyrokovala jej vláda so zvyškom EÚ.

Svoj “plán B” má ponúknuť po stretnutiach s predstaviteľmi rôznych opozičných strán, ktorý účelom je hľadanie určitého konsenzu. Hlavný opozičný vodca, labourista Jeremy Corbyn, však zatiaľ stretnutie s Mayovou odmieta.

Británia by si teraz s rozdielom 12 percent zvolila zotrvanie v EÚ

Briti by v súčasnosti hlasovali za zotrvanie svojej krajiny v Európskej únii s 12-percentným rozdielom, ak by dostali ďalšiu šancu. Ide o najvyššiu úroveň od referenda o tzv. brexite z roku 2016, vyplýva z prieskumu, ktorý v stredu uskutočnila medzinárodná spoločnosť YouGov.

Výsledky, ktoré zverejnila aktivistická skupina People’s Vote, ktorá bojuje za druhé referendum, ukázali, že za zotrvanie Británie v EÚ by sa teraz vyslovilo 56 percent voličov, zatiaľ čo proti by bolo 44 percent, nepočítajúc tých, ktorí by nevolili alebo sa nevedeli rozhodnúť, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.

V historickom referende z 23. júna 2016 podporilo odchod Británie z EÚ 17,4 milióna voličov – 51,9 percenta občanov oprávnených hlasovať -, kým za zotrvanie krajiny v bloku sa vyslovilo 16,1 milióna voličov (48,1 percenta).

Prieskum YouGov predtým ukázal, že za zotrvanie by hlasovalo 48 percent voličov, za odchod by bolo 38 percent voličov, šesť percent voličov by sa nedostavilo k urnám a sedem percent by nevedelo, ako sa rozhodnúť.

YouGov uskutočnila najnovší prieskum na vzorke 1070 dospelých Britov. Podpora ďalšieho referenda medzi stúpencami Labouristickej strany bola na úrovni 78 percent, ukázal prieskum.

Labouristi by druhé referendum o brexite mohli podporiť

Labouristická strana by mohla podporiť vyhlásenie druhého referenda o tzv. brexite za predpokladu, že vláda Theresy Mayovej nebude brať ohľad na návrhy tejto najväčšej opozičnej strany a brexit bez dohody sa bude zdať nevyhnutným. Vo štvrtok to podľa agentúry Reters vyhlásil vodca labouristov Jeremy Corbyn.

“Ak vláda zostane neústupčivá a naše návrhy bude kvôli vlastným straníckym záujmom blokovať, pričom krajina bude vystavená možnej katastrofe v podobe brexitu bez dohody, bude našou povinnosťou hľadať iné riešenia… vrátane plebiscitu”, vyhlásil Corbyn počas návštevy anglického prímorského mesta Hastings.

Členovia Dolnej snemovne britského parlamentu v utorok pomerom hlasov 432:202 odmietli dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, vyrokovanú Mayovej vládou. To predstavuje pre konzervatívnu premiérku významnú porážku.