Budatínsky hrad odhalil zrekonštruované priestory podkrovia: Na toto sa môžu návštevníci tešiť

ŽILINA – Považské múzeum (PM) v Žiline sprístupnilo v sobotu zrekonštruované priestory podkrovia Budatínskeho hradu. Podľa riaditeľa múzea Michala Jureckého je multifunkčný priestor určený na organizáciu výstav, konferencií alebo workshopov.

Doplnil, že rekonštrukcia podkrovia je súčasťou projektu cezhraničnej spolupráce Interreg s názvom Remeslá a priemysel v múzeu. “Cezhraničný partner Múzem Beskyd Místek-Frýdek v rámci projektu zrevitalizoval renesančný palác hradu Hukvaldy. Celkové náklady na projekt boli na úrovni 600-tisíc eur na oboch partnerských stranách,” povedal.

Na snímke Budatínsky hrad v Žiline 28. októbra 2023. Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Zástupkyňa riaditeľa Múzea Beskyd Frýdek-Místek Slavěna Jurčíková uviedla, že na hrade Hukvaldy sprístupnili verejnosti dlho uzavreté priestory renesančného paláca. “A podarilo sa nám zabezpečiť tieto priestory tiež z pamiatkového hľadiska. V rámci spolupráce múzeí vznikne aj mobilná aplikácia a digitálna platforma,” dodala.

Žilinu a Frýdek-Místek spája podľa historičky PM Zuzany Kudzbelovej dedičstvo textilnej výroby. “V oboch regiónoch bolo najskôr silne zastúpené súkennícke remeslo. Neskôr v nich vznikli textilné fabriky, ktoré výrazným spôsobom ovplyvnili hospodársky a spoločenský život miestneho obyvateľstva. Preto sme sa rozhodli, že aj podujatia organizované PM v rámci projektu zameriame na tému textilnej výroby a na jej spoločenský dopad,” priblížila.

Na snímke Budatínsky hrad v Žiline 28. októbra 2023. Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Prvá nedeľa (29. 10.) v podkroví Budatínskeho hradu bude zameraná na textilnú výrobu. “Súčasťou budú prednášky a workshopy spracovania ľanu, modrotlače či plstenia. Pre najmladších je pripravené divadelné predstavenie a workshop maľovania na textil. Návštevníci si môžu v podkroví Budatínskeho hradu pozrieť zaujímavé zbierkové predmety PM, súvisiace s textilnými dejinami,” uzavrela hovorkyňa múzea Magdaléna Lacková.

Viac o téme: akcie, Budatínsky hrad, podkrovie, priestory, rekonštrukcia

Súvisiace články